Hastaların hemşirelik bakımını algılayışları ve etkileyen faktörler
Patients' perception of nursing care and affecting factors
- Tez No: 645598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, hastaların hemşirelik bakımını algılayışları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde Ekim 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini acil, psikiyatri, pediatri ve yoğun bakım servisleri dışındaki diğer dahili ve cerrahi kliniklerinde yatan 18 yaş üzeri araştırmaya katılmayı kabul eden 351 hasta oluşturdu. Veriler hastaların sosyo-demografik özelliklerini içeren hastalara ait tanıtıcı bilgi formu ve Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği (HHBAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Hastaların, hastanın hemşirelik bakımını algılayışı ölçeğinden aldığı puan ortalaması 64,67±8,68 olarak bulunmuştur. Hastaların verdikleri cevaplara göre HHBAÖ madde puan ortalaması en yüksek“Hemşireler hastanede beni rahat ettirdiler”, ile“Hemşirelerin sayesinde iyi bakıldığımı hissettim”maddeleri olduğu saptanmıştır.“Hemşireler çoğu şeyi bana sorarak yaptılar”ve“Hemşireler hastaneyle ilgili bilmediğim şeyler hakkında bana bilgi verdiler”maddelerinin puan ortalaması en düşük bulunmuştur. Hastaların cinsiyeti, mesleği, medeni durumu, sosyal güvence, yaşadığı yer, gelir durumu, hastanede yatış süresi, daha önce hastaneye yatma deneyimi, yattığı klinik, refakatçi bulundurma durumu ve kronik hastalık varlığı ile hemşirelik bakımını algılayış puan ortalamaları karşılaştırıldığında, puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Patients' Perception of Nursing Care and Affecting Factor This research was carried out cross-sectionally in order to examine patients' perception of nursing care and the factors affecting it. The research was carried out in Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Public Hospital between October 2018 - February 2019. The sample of the study consisted of 351 patients who agreed to participate in the study over the age of 18 who were hospitalized in other internal and surgical clinics other than emergency, psychiatry, pediatrics and intensive care services. The data were collected the scale of Patient Perception of Hospital Experience with Nursing (PPHEN) and by introductory information form prepared in accordance with the literature by the researcher. Sample t test, one way variance analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used to evaluate the data. The mean score of patients on Patient Perception of Hospital Experience with Nursing (PPHEN) scale was 64,67±8,68. According to the answers given by the patients, the PPHEN substance score average was the highest“Nurses made me comfortable in the hospital”and“I felt I was well cared for thanks to the nurses”.“Nurses did most things by asking me”and“Nurses told me about things I didn't know about the hospital”were found to have the lowest PPHEN substance score average for patients responses.Compared to the gender, profession, marital status, social security, place of residence, income status, hospitalization time, previous hospitalization experience, clinical, companion possession status and chronic disease availability, and the average score of nursing care perception, the difference between the average score was not statistically significant (p>0.05).