Acil servisteki hastaların hemşirelik bakımını algılayışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nursing care perceptions of patients in the emergency department
- Tez No: 726121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma acil servise başvuran hastaların hemşirelik bakımını algılayışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 182 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Aralık 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmaya alınan hastaların sosyo-demografik özellikleri ve sağlık öykülerine yönelik özellikler frekans ve yüzde analizi aracılığıyla yorumlanmıştır. Katılımcıların Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği'ne (HHBAÖ) verdikleri cevapların puan ortalamalarının demografik özelliklerine göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, Anova, MannWhitney U testi ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Hastaların, HHBAÖ'den aldıkları puan ortalaması 18.59±6.52 olarak bulunmuştur. Bu verilere göre hastaların hemşirelik bakımı algı düzeyleri yüksek bulunmuştur. Hastaların yaş grubu, medeni durumu, gelir durumu ile ölçek puan ortalaması arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Araştırma sonuçlarına göre; hemşirelerin bakım verirken hastaların bakım algılarını etkileyen faktörleri göz önünde bulundurması, hemşirelik bakımı algısı ve hemşirelik bakımından memnuniyetlerinin düzenli olarak değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to evaluate the perception of nursing care of patients who applied to the emergency department. The sample of the study consisted of 182 patients who agreed to participate in the study. Research data were collected by face-to-face interview technique between December 2019 and May 2020. The socio-demographic characteristics and health histories of the patients included in the study were interpreted through frequency and percentage analysis. Independent sample t-test, Anova, MannWhitney U test, and Kruskal Wallis tests were used to compare the mean scores of the participants' responses to the Patient's Perception of Nursing Care Questionnaire according to their demographic characteristics. The mean score of the patients in the HLPS was found to be 18.59±6.52. According to these data, the nursing care perception levels of the patients were found to be high. The difference between the patients' age group, marital status, income status and the scale mean score was found to be statistically significant (p0.05). According to the results of the research; It can be suggested that nurses should consider the factors that affect patients' perceptions of care, and regularly evaluate their perception of nursing care and their satisfaction with nursing care.