Endometriozis ile amphiregulin-epiregulin ilişkisinin araştırılması
Searching relationship between endometriosis and amphiregulin-epiregulin
- Tez No: 645597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE İSLİMYE TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız endometriosis ile Epiregulin ve Amphiregulin arasındaki ilişkinin saptanması ve Epiregulin ve Amphiregulin'in endometriosis etiyolojisinde, tanısında ve prognozunda bir marker olarak araştırılmasıdır. Materyal Metod:20- 45 yaş arası üreme çağındaki 14 endometrioması olan hasta grubu ve 14 basit kisti olan kontrol grubu oluşturuldu. Bu gruplardan alınan kist kapsüllerinden Amphiregulin ve Epiregulin ekspresyonları pcr ile karşılaştırıldı. Ayrıca bu gruplardan alınan serumlardan ELİSA ile Amphiregulin ve Epiregulin düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Endometriozis hasta grurubu ve kontrol grubunun Amphiregulin relatif mRNA ekspresyonları karşılaştırıldığında hasta grubunda 12 kat fazla ekspresyon olduğu ve anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (p0,05). Serum Amphiregulin düzeyleri karşılaştırıldığında hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to determine the relationship between endometriosis and epiregulin-amphiregulin, and to seek using epiregulin and amphiregulin as a marker for etiology, diagnosis, and prognosis of the endometriosis. Material and Method: A group of 14 patients with endometrioma of reproductive age between the ages of 20-45 and a control group with 14 simple cysts were formed. Amphiregulin and Epiregulin expressions from cyst capsules taken from these groups were compared with PCR. Besides, ELISA and Amphiregulin and Epiregulin levels were compared from sera taken from these groups. Findings: Endometriosis patient group and control group, Amphiregulin relative mRNA expressions were found to be 12 times higher and significant in the patient group (p 0.05). Serum Amphiregulin levels did not differ significantly between the patient and control groups (p> 0.05).