Yerel yönetimlerin düzenlediği faaliyetlere katılan lise öğrencilerinin ders dışı rekreatif etkinliklere yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the attitudes of high school students participating in activities organized by local governments towards extracurricular recreational activities
- Tez No: 830592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI DENİZ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisede eğitim görmekte olan bireylerin rekreatif faaliyetlere katılımının rolünü ve önemini anlamaya yönelik bilgi sağlamak ve ders dışı etkinliklere yönelik tutumlarını değerlendirerek güncel literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırmanın odak noktasını, Türkiye'de yerel yönetimler tarafından düzenlenen rekreatif etkinliklere katılan lise öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ili Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan faaliyetlere katılan 236 kadın ve 256 erkek olmak üzere toplamda 492 lise öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma, tarama (survey) modeli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan veriler, etkinlikler arasında, sosyal alanlarda veya talep edilen alanlarda toplanmıştır. Araştırmaya katılan gönüllü lise öğrencilerine açıklamalar yapıldıktan sonra bir form verilmiş ve bu formların doldurulması ortalama 5-7 dakika sürmüştür. Veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların cinsiyet, yaş, sınıf, anne ve baba eğitim düzeyi, aile aylık geliri gibi kişisel bilgileri elde edilmek üzere bir kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümde ise Yılmaz ve Güven (2018) tarafından geliştirilen ve geçerlik güvenilirlik testleri uygulanan“Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Öğrenci Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçek, üç alt boyut (“Bilişsel”,“Duyuşsal”ve“Davranışsal”) ve toplam 18 madde içermektedir. Uygulanan ölçeklere verilen cevapların ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış,“Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Öğrenci Tutum Ölçeği'nin alt boyutlarının dağılımları gözlemlenmiştir. Kişisel değişkenler açısından kategorize edilmiş ortalama değerler arasındaki anlamlılığın belirlenmesi için öncelikle ”Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Öğrenci Tutum Ölçeği" alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermediği, Basıklık ve Çarpıklık (Kurtosis-Skewness) katsayıları aracılığıyla kontrol edilmiştir. Ancak, bu aralığın +2.0 ve -2.0 değerlerini aştığı tespit edilerek verilerin normal dağılım göstermediği saptanmıştır (George ve Mallery 2010). Verilerin normal dağılmadığı göz önünde bulundurularak, ikili küme karşılaştırmaları için Mann-Whitney U testi, iki ya da daha fazla küme karşılaştırmaları için Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir Sonuç olarak ders dışı rekreasyonel etkinliklere tutumun cinsiyet, yaş, sınıf ve aylık gelir değişkenlerine göre değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Yerel yönetimlerin düzenlediği sportif etkinliklere katılan, serbest zaman değerlendirme amaçlı bu etkinlikleri sürdüren öğrencilerin devamlılığını sağlamada bilişsel ve davranışsal boyutların puan ortalamalarının yüksek olduğu bulunmuştur. Bu tür etkinliklerin ve yerel yönetim desteklerinin rekreasyon kültürü oluşturmadaki etkinliği görülmektedir. Bilhassa küçük yaşlarda bu tür rekreatif etkinliklere katılımın yaşam kalitesine ve rekreasyon alışkanlığı geliştirilmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information to understand the role and importance of high school individuals' participation in recreational activities and to contribute to the current literature by evaluating their attitudes towards extracurricular activities. The focus of the research was high school students participating in recreational activities organized by local governments in Turkey. The sample of the research consisted of a total of 492 high school students, 236 girls and 256 boys, who participated in the activities provided by the Konya Metropolitan Municipality in the 2022-2023 academic year. The study was carried out based on the survey model. Data from participants was collected between events, in social areas, or in requested areas. Volunteer high school students participating in the research were given a form after explanations were made, and it took an average of 5-7 minutes to fill out these forms. The data collection tool consists of two parts. In the first part, a personal information form was used to obtain participants' personal information such as gender, age, class, mother and father education level, and family monthly income. In the second part, the“Student Attitude Scale Towards Extracurricular Sporting Activities”, developed by Yılmaz and Güven (2018) and whose validity and reliability tests were applied, was used. This scale includes three subscales (“Cognitive”,“Affective”and“Behavioral”) and a total of 18 items. The averages and standard deviations of the answers given to the applied scales were calculated, and the distributions of the sub-dimensions of the“Student Attitude Scale Towards Extracurricular Sporting Activities”were observed. In order to determine the significance between the mean values categorized in terms of personal variables, first of all, whether the sub-dimensions of the“Student Attitude Scale Towards Extracurricular Sporting Activities”showed a normal distribution was checked through the Kurtosis and Skewness coefficients. However, it was determined that this range exceeded +2.0 and -2.0 values and that the data did not show a normal distribution (George and Mallery 2010). Considering that the data were not normally distributed, the Mann-Whitney U test was used for comparisons of two clusters and the Kruskal-Wallis H test was used for comparisons of two or more clusters. The significance level in the study was accepted as 0.05. As a result, it has been determined that attitudes towards extracurricular recreational activities vary according to gender, age, class and monthly income variables. It has been found that the average scores of cognitive and behavioral dimensions are high in ensuring the continuity of students who participate in sports activities organized by local governments and continue these activities for free time. The effectiveness of such activities and local government supports in creating a recreation culture is evident. It is thought that participation in such recreational activities, especially at young ages, will benefit the quality of life and the development of recreation habits.