Pedodontide kullanılan güncel restoratif materyallerin insan dental pulpa kök hücreleri üzerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effects of current paediatric restorative materials on human dental pulp stem cells
- Tez No: 645613
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada çocuk diş hekimliğinde güncel olarak kullanılan restoratif materyallerin insan dental pulpa kök hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan insan dental pulpa kök hücreleri 19-25 yaş aralığında bulunan bireylerin çekim endikasyonu konulmuş gömük üçüncü büyük azı dişlerinden elde edilmiştir. Hücreler izole edilip konfluent hale geldikten sonra pasajlama işlemine geçilmiş ve hücrelerin en iyi sitogenetik özelliklerini yansıtan 3. pasajdaki hücreler çalışmada kullanılmıştır. Meydana getirilen dental pulpa mezenkimal kök hücrelerine GC Fuji IX GP, GC Equia Forte, APA Cam Karbomer ve APA Esthetic Fill materyallerine ait salınım sıvıları maruz bırakılmıştır. 1. 3. ve 7. gün sonunda Anneksin V ve 7-Aminoactinomycin D (7-AAD) ile hücreler boyanarak canlı hücre, nekrotik hücre, erken ve geç apoptoza uğramış hücreler akım sitometri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular IBM SPSS V23 ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the cytotoxic effects of the restorative materials currently used in pediatric dentistry on human dental pulp stem cells. The human dental pulp stem cells used in the study were obtained from embedded third molars, which were surgically extracted from individuals between the ages of 19-25. After the cells were isolated and confluent, passaging was started and the cells in the third passage reflecting the best cytogenetic properties of the cells were used in the study. The release liquid of GC Fuji IX GP, GC EQUIA Forte, APA Glass Carbomer and APA Esthetic Fill were exposed to the dental pulp stem cells. At the end of the 1st, 3rd and 7th days, cells were stained with Anneksin V and 7-Aminoactinomycin D (7-AAD), and live cells, necrotic cells, early and late apoptosis cells were analyzed by flow cytometry. Datas were statistically evaluated with IBM SPSS V23.