Rezin kompozit ve bulk fill cam hibrit restorasyon materyallerinin daimi dişlerde klinik ve radyografik olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Clinical and radiographic comparative evaluation of resin composite and bulk fill glass hybrid restoration materials in permanent teeth
  1. Tez No: 703216
  2. Yazar: FATMA ÜZÜMCÜ UYUMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ABAKLI İNCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Modern operatif diş hekimliği, diş çürüğü lezyonlarının restorasyonunda minimum düzeyde doku kaldırılmasına ve terapötik etkiye sahip restoratif materyallerin kullanılmasına önem verir. Günümüzde, çocuk hastalar ile çalışırken terapötik etkisi olan ve uygulaması kolay en güncel materyaller cam iyonomer simanlardır. Bu çalışmanın amacı, çocuk hastaların daimi dişlerinin daimi restorasyonunda Equia sistem bulk fill cam hibrit restorasyon materyalinin klinik ve radyografik performansının rezin kompozitler ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 8-16 yaş aralığındaki 44 çocuk hasta dahil edilmiştir. Gruplar bölünmüş ağız yöntemine (split mouth dizayn) uygun olarak aynı hastada simetrik dişler şeklinde oluşturulmuştur. Toplam 144 daimi dişin sınıf I çürük lezyonlarının dahil edildiği çalışmada, 72 diş Equia sistem bulk fill cam hibrit materyal [Equia Forte HT+Equia Forte Coat (GC, Co, Tokyo, Japan)] ile 72 diş Charisma Smart universal rezin kompozit (Kulzer, Gmbh, Hanau, Germany) +Clearfil SE Bond (Kuraray, Noritake, Sakazu, Okayama) ile restore edilmiştir. Değerlendirmeler 2 hekim tarafından 2. hafta, 3. ay, 6. ay ve 12. aylarda klinik ve radyografik olarak yapılarak sonuçlar kaydedilmiştir. Klinik değerlendirme için modifiye USPHS kriterleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin grup içi karşılaştırılmasında Kendall's W testi ve Cochran's Q testi, gruplar arası karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan materyaller arasında kenar uyumu, kenar renklenmesi, retansiyon, anatomik form, postoperatif hassasiyet, sekonder çürük kriterlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05). Renk uyumu açısından bütün zaman dilimlerinde Charisma Smart universal rezin kompozit restorasyonlar Equia sistem bulk fill cam hibrit restorasyonlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha üstün performans göstermiştir (p0.05); 6. ay ve 12.
Özet (Çeviri)
Modern operative dentistry emphasizes to minimal tissue removel and the use of restorative materials with therapeutic effects in the restoration of dental caries lesions. When working with pediatric patients, glass ionomer cements are the most recent materials that have therapeutic effects and are easy to apply. The purpose of this study is to compare the clinical and radiographic efficacy of Equia system bulk fill glass hybrid material with composite resins in the permanent restoration of pediatric patients' permanent teeth. The study included 44 pediatric patients aged 8 to 16 years who applied to the Pedodontics Department of the Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry. The groups were formed as symmetrical teeth in the same patient using the split mouth design. The study included class I caries lesions of 144 permanent teeth, 72 of which were restored with the Equia system bulk fill glass hybrid material [Equia Forte HT+Equia Forte Coat (GC, Co, Tokyo, Japan)] and 72 with the Charisma Smart universal composite resin (Kulzer, Gmbh, Hanau, Germany) + Clearfil SE Bond (Kuraray, Noritake, Sakazu, Okayama). Evaluations were performed clinically and radiographically by 2 physicians at the 2nd week, 3rd month, 6th month and 12th month, and the results were recorded. Clinical evaluation was carried out using modified USPHS criteria. Obtained data were statistically analyzed using Kendall's W test and Cochran's Q test for the comparison of within the group, and the Chi-Square test for the comparison between the groups. Among the materials utilized in the study, there was no statistically significant difference in marginal adaptation, marginal discoloration, retention, anatomical form, postoperative sensitivity and secondary caries according to these criterias(p>0.05). In all time periods, Charisma Smart universal resin composite restorations outperformed statistically significantly Equia system bulk fill glass hybrid restorations in terms of color match.