Pedodontide kullanılan lokal anestezi yöntemleri ve güncel teknikler
Local anesthesia methods in pedodontics and current techniques
  1. Tez No: 443884
  2. Yazar: ZEYCAN İREM PİŞKİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; günümüzde kullanılmakta olan lokal anestezi tekniklerinden; geleneksel lokal anestezi tekniklerinin (dental enjektör ve karpül enjektör), bilgisayar destekli enjeksiyon sisteminin (Wand), iğnesiz jet enjeksiyon (Madajet XL) sisteminin ve kapı kontrol teorisi esas alınarak geliştirilen vibrasyon (VibraJect ve DentalVibe) sistemlerinin, psikometrik ve fizyolojik ölçüm teknikleri kullanılarak, çocuklardaki yarattığı stres durumunun, hasta konforunun ve kooperasyonunu arttırmadaki etkinliğinin, karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza, yaşları 7-12 arası değişen toplam 160 hasta dahil edildi. Hastalara lokal anestezi olarak geleneksel yöntemler (enjektör, karpül enjektör) ve güncel lokal anestezi sistemleri (DentalVibe, VibraJect, Wand, Madajet XL) ile bukkal infiltrasyon anestezisi uygulandı. Kaygı düzeylerinin değerlendirilmesinde;“görsel yüz skalası (FIS)”, tükürük kortizol değerleri, pulse nabız ve oksijen saturasyon değerleri kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirildi. Bulgular: FIS, SpO2 ve nabız verileri incelendiğinde, özellikle karpül enjektör ve Wand cihazı ile uygulanan anestezi yöntemlerinin, diğer anestezi yöntemlerine göre çocuklar tarafından istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kabul edilebilir olduğu saptandı (p0,05). Tükürük kortizol seviyeleri incelendiğinde ise sadece Wand cihazı başarılı bulundu. Sonuç: Yeni lokal anestezi tekniklerinin de incelendiği çalışmamızın sonucunda, Wand sistemi en başarılı teknik olarak bulundu. Ancak, tekniklerin çocuklardaki etkinliği konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çocuk hastalarda konforlu bir diş tedavisi için, güncel lokal anestezi tekniklerinin araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is comparatively evaluate, from the current local anesthetic techniques, traditional local anesthesia techniques (dental syringe and carpule syringe), computer-assisted injection system (Wand), needleless jet injection system (Madajet XL) and vibration systems developed based on gate contol theory (VibraJect and DentalVibe), the effect of the stress situation, comfort and cooperation in children using psychometric and physiological measurement techniques. Method: In our study, ages 7-12 ranging from a total of 160 patients with included. Traditional methods of local anesthesia (injection, injector karpul) and local anesthesia current systems (DentalVibe, VibraJect, Wand, Madajet XL) with buccal infiltration anesthesia were applied to the patients. Anxiety levels in the evaluation of“facial visual scale (FIS)”, salivary cortisol values, were used with the device pulse oximeter pulse and oxygen saturation values. The obtained data were evaluated with SPSS program. Results: FIS, SpO2 and pulse rate data are examined, especially when compared to other methods of anaesthesia and local anesthesia with the Wand and karpul injector device as statistically more acceptable by children (p0,05). Salivary cortisol levels were examined, only while the device the Wand is successful. Conclusion: As a result of our study, which examined new techniques for local anesthesia, the Wand system is the most successful technique. However, in children there is not enough study on the effectiveness of techniques. More studies are needed of current local anesthesia techniques, for comfortable dental treatment of pediatric patients.