Eğitim yapılarında dikey yeşil sistemlerin incelenmesi: Çukurova Üniversitesi özelinde alan çalışması
Examination of vertical green systems in educational structures: Field study in Çukurova University
- Tez No: 645632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde artan çevre kirliliği ile gündemimize oturmuş olan sürdürülebilirlik kavramı, önemini giderek arttırmaktadır. Yeni nesillere yaşanılabilir bir ekosistem bırakmak için yapılması gereken konular kapsamında bireylere gerekli eğitimin verilmesi şarttır. En iyi eğitim uygulamalı eğitimdir. Kişi bulunduğu çevrede gördüğü, dokunduğu, hissettiği yani bütün algılarıyla yaşadığı kavramı içselleştirebilir. Bu durumda eğitim yapılarının sürdürülebilir mimarlık hedefleriyle inşa edilmesi sürdürülebilirlik kavramını genç nesillere aşılamak açısından önemli bir adımdır. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte sürdürülebilir tasarım konusu kapsamında, dikey yeşil sistemler önemli bir yer almış ve sürdürülebilir tasarım hedeflerine ulaşmada katkı sağladığı ortaya koyulmuştur. Bu sistemlerin okul yapılarında uygulanmasının, deneyimlenebilir oluşları nedeni ile öğrencilere sürüdürülebilirlik kavramını anlatmada kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada dikey yeşil sistemlerin sağladığı yararlar; kentsel ısı adası etkisinin azaltılması, hava kalitesinin arttırılması, gürültünün soğurulması ve enerji tasarrufu sağlaması bağlamında ele alınmıştır. Dikey yeşil sistemlerin eğitim yapılarında uygulandığı örnekler incelenmiş ve bu alanda yapılacak uygulamalara kaynak sağlayabilmek için tüm dikey yeşil sistem türleri detaylı şekilde ele alınmıştır. Dikey yeşil sistemlerin enerji korunumu kapsamında sağladığı yararları verilerle ortaya koyabilmek için Adana Çukurova Üniversitesi'nden seçilen eğitim binalarına dikey yeşil sistem uygulandığı varsayımıyla enerji analizi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda dikey yeşil sistemlerin sağladığı enerji tasarrufu sayısal verilerle ortaya konmuş ve çevreye yararlı bir dikey yeşil sistem uygulaması için dikkat edilmesi gereken kriterler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, which is currently sitting on our agenda with increasing environmental pollution has gradually increased its importance. In order to leave a livable ecosystem for new generations, it is essential that individuals are given the necessary education within the scope of the issues that need to be done. The best training is hands-on training. A person can internalize the concept that he sees, touches, feels in the environment in which he is located, that is, lives with all his perceptions. In this case, building educational structures with the goals of sustainable architecture is an important step in terms of instilling the concept of sustainability in the younger generations. In the context of sustainable design, vertical green systems have taken an important place with the technological developments in recent years and it has been shown that they contribute to achieving sustainable design goals. It is believed that the application of these systems in school structures will make it easier for students to explain the concept of herd, because they are experiential. In the study, the benefits of vertical green systems were discussed in the context of reducing the urban heat effect, improving air quality, absorbing noise and saving energy. Energy analysis was carried out through revit program by applying vertical green system to the educational buildings selected from Adana Çukurova University in order to demonstrate the benefits of vertical green systems within the scope of energy conservation with data. As a result of the evaluations made, the electrical energy savings of green vertical systems were revealed with numerical data and the criteria to be considered for an environmentally beneficial vertical green system application were explained.