Down Sendromlu Çocuklarda Motor Beceri,Fonksiyonel Durum ve Solunum Fonksiyonları:KarĢılaĢtırmalı ÇalıĢma
- Tez No: 645654
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HANDAN TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalıĢma Down Sendrom'lu (DS'li) ve sağlıklı çocukların solunum fonksiyonları, motor becerileri ve fonksiyonel durumlarını karĢılaĢtırmak ve DS'li çocukların solunum fonksiyonları, solunum kas kuvvetleri ile motor beceri ve fonksiyonel durumları arasındaki iliĢkiyi incelemek amacıyla gerçekleĢtirildi. ÇalıĢmaya 7-18 yaĢları arasında 26 DS'li ve 30 sağlıklı çocuk alındı. Solunum kas kuvveti Maksimum Ġnspiratuar Basınç (MĠB) ve Maksimum Ekspiratuar Basınç (MEB) ölçümleriyle, solunum fonksiyonları Solunum Fonksiyon Testiyle (SFT), motor beceriler Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi'nin Ġkinci Sürümünün Kısa Formuyla (BOMYT-2 Kısa Form), fonksiyonel durum Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ) ile değerlendirildi. Solunum fonksiyonlarından FVC, FEV1 değerleri DS'li çocuklarda sağlıklılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmasına karĢın (p0,05). DS'li çocukların solunum kas kuvvetleri, motor becerileri ve transferler dıĢındaki fonksiyonel durumları akranlarından daha düĢükdü (p0,05). Buna karĢın çocukların FVC düzeyleri ve inspiratuar kas kuvvetleri ile motor beceri düzeyleri arasında anlamlı iliĢkiler vardı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to compare the pulmonary functions, motor skills and functional status of individuals with Down Syndrome (DS) with healthy individuals and to analyze the relationship between pulmonary functions, respiratory muscle strength, motor skills and functional status of children with Down Syndrome. The study included 26 children with DS and 30 healthy children ranging in age from 7 to 18. The respiratory muscle strength was evaluated by Maximum Inspiratory Pressure (MIP) and Maximum Expiratory Pressure (MEP), pulmonary functions by Pulmonary Function Test (PFT), motor skills by Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency, Short Form of Second Edition (BOT-2, Short Form), and functional status by Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM). Although the pulmonary functions of FVC, FEV1 values significantly decreased in children with DS (p0.05). Respiratory muscle strength, motor skills and functional status, apart from the transfers, of children with DS were worse than their peers (p0.05). However, there were significant relationship between the FVC levels, inspiratory muscle strength and motor skill levels.