Down sendromlu ve normal çocukların antropometrik ölçüleri ve motor fonksiyonlarının karşılaştırılması
Down sendromlu ve normal çocuklarin antropometrik ölçüleri ve motor fonksiyonlarinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 819890
  2. Yazar: AHMET ÖZATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇİFTCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Down Sendromu, kromozom kaynaklı hastalıklar arasında en sık görülen genetik bir hastalıktır. Down Sendromlu bireylerde fiziksel ve zihinsel gelişim geriliği görülmektedir. Motor beceri düzeylerini normal gelişim gösteren bireylere göre önemli derece azaltmaktadır. Çalışmamızdaki temel amacımız Down Sendromlu çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların üst ekstremite ve alt ekstremite antropometrik özelliklerini karşılaştırmaktır. Diğer amacımız ise üst ekstremite ve alt ekstremite için fonksiyonel ölçekler kullanarak Down Sendromlu çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların fonksiyonel düzeyleri karşılaştırrmaktır. Ayrıca çıkan sonuçlar dahilinde antropometrik özelliklerin fonksiyonelliğe etkisini ortaya koyabilmek için çalışma yapılmıştır. Çalışma antropometrik ölçümler ve fonksiyonel ölçekler kullanılarak çeşitli özel eğitim merkezlerindeki 0-18 yaş arasında olan 25 Down Sendromlu ve normal okullarda eğitim gören 76 normal gelişim gösteren toplam 101 çocuk üzerinden yapılmıştır. Verilerin analizinde Student t testi istatistik yöntemi kullanıldı. Anlamlılık değerleri p0,05 olarak belirlendi. Çalışmamızda boy uzunluğu, vücut kitle indeksi ve antropometrik ölçümlerin bazılarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Down Syndrome is the most common genetic disorder among chromosomal diseases. Individuals with Down Syndrome have physical and mental developmental delays. It significantly reduces motor skill levels compared to individuals with normal development. The main aim of our study is to compare the upper extremity and lower extremity anthropometric characteristics of children with Down Syndrome and those with normal development. Our other aim is to compare the functional levels of children with Down Syndrome and children with normal development by using functional scales for the upper and lower extremities. In addition, a study was carried out to reveal the effect of anthropometric features on functionality within the results. The study was conducted using anthropometric measurements and functional scales on a total of 101 children aged between 0-18, 25 with Down Syndrome and 76 with normal development in normal schools, in various special education centers. Student's t test statistical method was used in the analysis of the data. Significance values were determined as p0.05. In our study, a statistically significant difference was found in some of the height, body mass index and anthropometric measurements (p0.05).