Klinik örneklerden izole edilen salmonella suşlarının serogrupları ve antimikrobiyallere direnç durumları
Serogroups of salmonella strains isolated from clinical samples and their resistance to antimicrobials
- Tez No: 645668
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİFET YASEMİN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, çeşitli klinik örneklerden üretilen Salmonella suşlarının serogruplarının, antibiyotiklere dirençlilik durumlarının, genişlemiş spektrumlu β-laktamaz (GSBL) üretiminin ve dirençli suşların serotiplerinin saptanması amaçlandı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2010, 2014-2017 yılları ara-sında izole edilen 181 Salmonella suşu çalışmaya alındı. Suşlar lam aglütinasyonu yöntemiyle serogruplandırıldı. Antibiyotik duyarlılık testleri disk difüzyon yön-temiyle EUCAST önerileri doğrultusunda yapıldı. Antibiyotiklere dirençli olan 51 suş Ulusal Enterik Patojenler Referans Laboratuvarında serotiplendirildi. Suşlardaki GSBL üretimi kombinasyon disk yöntemiyle doğrulandı ve GSBL enzimleri PZR ile araştırıldı. Çalışmada toplam 181 Salmonella suşu 6 farklı serogruba ayrıldı. Suşların %60,8'i serogrup D, %26'sı serogrup B, %11'i serogrup C, %1,1'i serogrup IIIb, %0,55'i serogrup I, %0,55'i serogrup U olarak bulundu. İzolatların %71,8'i test edilen antibiyotiklerin hepsine duyarlıydı. Tek ilaç grubuna direnç oranı %7,2, çoklu ilaç direnci %16,6 olarak belirlendi. Salmonella suşlarının pefloksasine, ampisiline, piperasiline, amoksisilin klavulanik asite, ampisilin sulbaktama, sefotaksime, seftazidime, sefepime, aztreonama direnç oranları sırasıyla %27,6, %19,3, %19,3, %11, %3,3, %1, %0,5, %0,5, %0,5 olarak bulundu. Dirençli izolatlarda 11 farklı serotip saptandı. En sık saptanan Salmonella serotipi S. Typhimurium (%52,9) olup, bunu S. Infantis ve S. Enteritidis (%9,8) izledi. Salmonella suşlarının 3'ünde GSBL üretimi saptandı. S. Typhimurium'da TEM ve CTX-M, S. Bredeney'de TEM, S. enterica subsp. diarizonae'da CTX-M enzimi bulundu. Sonuç olarak çoklu ilaç dirençli ve/veya GSBL üreten Salmonella suşlarının saptanması, antibiyotik kullanımının gerekli olduğu Salmonella enfeksiyonlarının tedavisinin olumsuz yönde etkilenebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine serogoups of Salmonella isolates, resistance profiles to antibiotics and extended spectrum beta-lactamase (ESBL) activity, and the se-rotypes of resistance strains isolated from various clinical specimens. One hundred eighty-one Salmonella strains isolated in Sivas Cumhuriyet University Medi-cal Faculty Hospital at 2010, 2014-2017, were included in the study. Salmonella isolates were serogrouped by slide agglutination method. The antibiotic susceptibility test was performed by disk diffusion test and evaluated according to EUCAST recommendation. Fifty-one resistant strains were serotyped at National Reference Laboratory for Enteric Pathogens. ESBL production of the strains was confirmed by combination disk method and ESBL enzymes were investigated by PCR method. A total of 181 Salmonella strains were included in 6 different se-rogroups in this study. The serogroup distribution were 60,8% serogroup D, 26% serogroup B, 11% serogroup C, 1,1% serogroup IIIb, 0,55% serogroup I, 0,55% serogroup U. The isolates of 71,8% were susceptible to all tested antibiotics. Resistance rate to only one drug group was 7,2% and multi-drug resistance was 16,6%. The antibiotic resistance rates of Salmonella strains were 27,6%, 19,3%, 19,3%, 11%, 3%, 3,1%, 0,5%, 0,5% and 0,5% against pefloxacin, ampicillin, piperacillin, amoxicillin-clavulanic acid, ampicillin-sulbactam, cefotaxime, ceftazidime, cefepime and aztreonam, respectively. Eleven different serotypes were detected in the resistant isolates. The most common Salmonella serotype were S. Typhimurium (52,9%), followed by S. Infantis (9.8%) and S. Enteritidis (9.8%). ESBL production was detected in only 3 of the Salmonella strains; in one (S. Typhimurium) TEM was accompanied by CTX-M, in one isolate (S. Bredeney) TEM and in the other isolate (S. enterica subsp. diarizonae) CTX-M was found. As a result, the detection of multi-drug resistant and/or ESBL-producing Salmonella strains showed that the treatment of Salmonella infections for which antibi-otic use is required may be adversely affected.