Çocuklarda akut apandisit tanısında serum iskemi modifiye albümin ve solubl ürokinaz plazminojen aktivatör reseptör düzeyleri
Serum ischemia-modified albumin and solubl urokinase plasminogen activator receptor levels in the diagnosis of acute appendicitis in children
- Tez No: 645677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ELMAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş ve Amaç: Akut apandisit çocuklarda en sık cerrahi girişim gerektiren karın ağrısı nedenidir. AA'da tanı klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile konulmaktadır. Tedavisinde geleneksel olarak cerrahi yöntem tercih edilse de non-operatif tedavinin seçenek olarak ortaya çıkması ile birlikte tanıda daha hassas biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmamızda İMA ve suPAR düzeylerinin AA tanı ve basit-komplike apandisit ayırıcı tanılarında kullanımlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya rutin kan tetkikleri ve batın USG ile AA tanısı düşünülen ve çocuk cerrahisi uzmanı tarafından opere edilmesine karar verilen 3-18 yaş arasında 57 çocuk hasta ve 63 sağlıklı kontrol alınmıştır. Çalışmada İMA ve suPAR düzeyleri AA'lı hasta grubu ile kontrol grubu arasında ve komplike apandisitli hasta grubu ile basit apandisitli hasta grubu arasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca İMA ve suPAR'ın klinik, laboratuvar ve görüntüleme parametreleri ile ilişkileri ile tanıda duyarlılık ve özgüllükleri araştırılmıştır. Bulgular: Çocuklarda İMA ve suPAR düzeyleri AA'lı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek saptanırken, basit ve komplike apandisitli hasta gruplarında benzer bulunmuştur. AA'lı hasta grubunda suPAR ile Pct arasında pozitif, Eoz ve Alb arasında ise negatif korelasyon saptanmıştır. AA'lı hasta grubunda suPAR üzerine etkili parametrelerin PAS, hs-CRP, Pct, ESH ve Mono olduğu saptanmıştır. AA riskini belirlemede etkili parametrelerin yaş, hs-CRP, MPV, Na ve İMA; AA'lı hasta grubunda komplike apandisit riskini belirlemede etkili parametrelerin yaş, Mono, Plt ve İMA olduğu saptanmıştır. AA tanısında İMA ve suPAR'ın duyarlılık ve özgüllükleri düşük bulunmuştur. Sonuç: AA'lı çocuk hastalarda İMA ve suPAR düzeyleri yüksek bulunmakla birlikte AA tanısında duyarlılık ve özgüllüklerinin düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute appendicitis (AA) is the most common cause of abdominal pain in children that requires surgical intervention. The diagnosis of AA is based on the clinical, laboratory and imaging methods. Although the surgery is the traditionally preferred treatment, more sensitive biomarkers were needed in diagnosis with the emergence of non-operative therapy as an option. In our study, we aimed to investigate the use of blood IMA (ischemia-modified albumin) and suPAR (solubl urokinase plasminogen activator receptor) levels in the diagnosis of AA and distinguishing simple and complex appendicitis. Materials and Methods: The study included 57 pediatric patients and 63 healthy controls between the ages of 3 and 18. Patients were diagnosed with AA based on blood tests and abdominal USG, underwent surgery. AA group was stratified into simple and complex groups. IMA and suPAR levels were compared between the groups of patients with AA and the control group, and between the groups of patients with complex appendicitis and simple appendicitis. Thus, the association of IMA and suPAR with clinical, laboratory and imaging was investigated. Also, sensitivity and specificity of IMA and suPAR were calculated. Results: IMA and suPAR levels in children were significantly higher in AA group compared to control group, while they were similar in simple and complex appendicitis groups. In AA group, suPAR was positively correlated with procalcitonin (Pct) and negatively correlated with eosinophil count and albumin. In AA group, the suPAR was affected by pediatric appendicitis score, hs-CRP, Pct, erythrocyte sedimentation rate and monocyte. The predictive parameters for AA risk were age, hs-CRP, mean platelet volume, sodium, and IMA. The predictive parameters for complicated appendicitis risk were age, monocyte, platelet and IMA levels. Sensitivity and specificity of IMA and suPAR were low for AA. Conclusion: Although IMA and suPAR levels were high in children with acute appendicitis, their sensitivity and specificity were low for AA.