Voleybolcularda üst ekstremiteye uygulanan 8 haftalık terabant egzersizlerinin servis ve smaç hızına etkisi
The effect of 8-week terabant exercises applied to the upper extremity on service and spike velocity
  1. Tez No: 645678
  2. Yazar: SAMET AĞILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, voleybolcularda üst ekstremiteye uygulanan 8 haftalık terabant egzersizlerinin servis ve smaç hızına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 14-18 yaş arasındaki en az 2 yıllık voleybol sporu ile ilgilenen toplam 24 kadın sporcunun gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, düzenli olarak voleybol sporu ve ilaveten terabant egzersizleri yapan antrenman grubu (AG) ve sadece voleybol antrenmanı yapan kontrol grubu (KG) olmak üzere 12'şer kişilik 2 gruba ayrılmıştır. AG ve KG grupları, haftada 3 gün boyunca düzenli olarak voleybol antrenmanlarına katılan kadınlardan seçilmiştir. Çalışma süresince AG grubuna 3 gün voleybol antrenmanı ile birlikte terabant egzersizleri uygulanmıştır. KG grubuna ise sadece haftada 3 gün voleybol antrenmanı uygulanmıştır. Kadınların smaç ve servis hızları çalışmaya başlamadan önce ve 8 haftalık egzersizlerden sonra olmak üzere 2 kez radar yöntemi ile ölçülmüştür. Kadınların ön test ve son test arasındaki farkı belirlemek için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, antrenman grubunun servis ve smaç hızı ön testleri ile son testleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Kontrol grubunun smaç hızı ön test ve son testi arasında ise anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, 8 haftalık terabant egzersizlerinin voleybolcuların servis ve smaç hızı düzeylerinde olumlu yönde etki ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of 8-week terabant exercises applied to the upper extremity on the service and smash speed of volleyball players. The study was carried out with the voluntary participation of a total of 24 female athletes between the ages of 14-18 who are interested in volleyball for at least 2 years. Participants were divided into 2 groups of 12 people, the training group that regularly exercises volleyball and additionally terabant exercises(AG), and the control group(CG) that only does volleyball training. Groups, They were selected from women who regularly participated in volleyball training 3 days a week. During the study, terabant exercises were applied to the AC group along with volleyball training for 3 days. Volleyball training was applied to the CG group only 3 days a week. Smashing and serving speeds of women were measured with the radar method twice before starting to work and after 8 weeks of exercises. The Wilcoxon test was used to determine the difference between the pre-test and post-test of women. As a result of the findings, a statistically significant difference was found between the pre-tests and post-tests of the training group's service and smash speed. As a result, it can be said that 8-week terabant exercises have a positive effect on the service and spike speed levels of volleyball players.