Tarımda çalışan kadın işçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin algı düzeylerine etkisi: izmir örneği
The effect of knowledge level of on the occupational health and safety of women working in agriculture on perception levels: i̇zmi̇r example
  1. Tez No: 645686
  2. Yazar: CANSU ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN GÜĞERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin iş hayatındaki öneminin anlaşılması ile birlikte sektörlerde çalışan sağlığının korunması kapsamında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Teoride geçerli olan bilgi ve uygulamaların iş hayatına yansımasının sınırlı olmasına ek olarak, çalışanların çalışma konuları hakkındaki bilgi düzeylerinin yetersizliği de iş güvenliği bağlamında önemlidir. Tarım sektöründe kadınların ağır çalışma koşulları, kadın emeğinin görünmezlik göstermesi gibi nedenlerle mevcut risk ve önlemlere ilişkin bilgilerinin yetersizliği önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kadın çalışanların bilgi düzeylerinin algı düzeyleri üzerine etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Böylece kadın çalışanlara yönelik eğitim çalışmalarının içeriğinin belirlenmesi ve eğitimin iş yaşamına uyarlanması da sağlanmış olacaktır. İzmir ili ve ilçelerinde tarım sektöründeki kadın çalışanlara yönelik yapılan çalışma sonucunda; katılımcıların bilgi boyutuna ilişkin; önlem ve farkındalık bilgi düzeylerinin oldukça düşük, kişisel koruyucu donanım bilgi düzeylerinin yüksek olduğu; algı boyutu irdelendiğinde ise, tehlike ve yasa algılarının oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Bilgi düzeyinin algıya etkisine bakıldığında önlem bilgi düzeyinin, tehlike ve yasa algısını negatif yönde, kişisel koruyucu donanım bilgi düzeyinin tehlike algısını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the understanding of the importance of occupational health and safety in business life, various studies have been conducted within the scope of protecting employee health in the sectors. In addition to the limited reflection of the knowledge and practices valid in theory on the business life, the insufficient level of knowledge of the employees about their work matters is also important in the context of occupational safety. The inadequacy of knowledge about current risks and precautions for the agricultural sector due to the heavy working conditions of women and the invisibility of women's labor emerges as an important problem. In this study, it was aimed to determine the effect of knowledge level of women employees on perception levels. Thus, it will be ensured that the content of training activities for women employees is determined and the training is adapted to business life. As a result of the work carried out for female employees in the agricultural sector in İzmir province and its districts; regarding the information dimension of the participants; prevention and awareness is knowledge levels quite low and their personal protective equipment knowledge levels are high; when the perception dimension is examined, it is seen that the perceptions of danger and law are quite high. Considering the effect of knowledge level on perception; It is concluded that the level of precaution knowledge negatively affects perception of danger and law, and the level of personal protective equipment knowledge positively affects perception of danger.