Tarımda çalışanların maruz kaldığı iş kazalarının incelenmesi ve çözüm önerileri
An analysis of occupational accidents encountered by those working in agriculture and soluti̇on proposals
- Tez No: 975829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU COMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kazalar, Halk Sağlığı, Law, Accidents, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, tarım sektöründe meydana gelen iş kazalarına ilişkin veriler detaylı biçimde analiz edilmiş; değerlendirmeler iş hukuku ile iş sağlığı ve güvenliği mevzuatları çerçevesinde yapılmıştır. Ayrıca konuya yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Tarımda çalışan bireylerin karşı karşıya kaldığı kaza türleri ele alınarak bu kazaların nedenlerine ilişkin literatür taraması yapılmış, önleyici tedbirler üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tarımsal üretim, insan ihtiyaçlarının karşılanmasında temel bir rol oynamakta ve artan dünya nüfusuyla birlikte bu alandaki talep giderek büyümektedir. Bu talebi karşılayabilmek için, tarım sektöründe çalışan insan gücüne diğer sektörlere kıyasla daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu çalışanlar, tarım makineleri kaynaklı kazalar, tarımsal faaliyetler sırasında yaşanan trafik kazaları, kimyasal maddeye bağlı zehirlenmeler, hayvanlardan kaynaklı yaralanmalar ve yılan gibi sürüngen ısırmaları gibi çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin önemini daha da artırmaktadır. Tarımda yaşanan ölümcül iş kazalarının oranı oldukça yüksek olup, bu kazaların büyük bir kısmının tarım makineleri ve kimyasal kullanımı ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sektörde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine erişimlerinin sınırlı olması, düşük gelir düzeyleri, eğitim seviyesinin yetersizliği, sektörde çalışan kadın ve çocuk sayısının fazlalığı gibi nedenlerle bu alandaki önleyici çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bunun yanında, tarım işçilerinin önemli bir kısmı sosyal güvenlik kapsamında yer almadığı için yaşanan kazaların ilgili kurumlara bildirimi eksik kalmakta, bu da istatistiki verilerin güvenilirliğini düşürmektedir. Özellikle mevsimlik ve gezici tarım işçilerinin yoğunluğu, sağlıklı veri elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, meydana gelen olayların hangi durumlarda iş kazası olarak değerlendirilebileceği konusu mevcut yasal düzenlemeler ışığında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze occupational accidents occurring in the agricultural sector and to propose effective solutions within the framework of labor law and occupational health and safety legislation. A detailed examination of accident types commonly experienced by agricultural workers has been conducted, accompanied by a comprehensive literature review on the underlying causes of these incidents and preventive strategies. Agriculture plays a vital role in sustaining human needs, and the increasing global population continues to drive demand in this sector. Consequently, the agricultural workforce has grown significantly, making occupational safety a critical concern. Workers in this field face various hazards, including machinery-related injuries, traffic accidents during agricultural activities, chemical exposure, animal-related injuries, and reptile bites. The high incidence of fatal accidents—particularly those linked to agricultural machinery and chemicals—emphasizes the urgent need for improved occupational safety practices. The study further highlights structural challenges within the sector, such as limited access to safety training, low income levels, inadequate education, and the prevalence of women and child laborers. Additionally, the lack of social security coverage for many workers leads to underreporting of incidents, thereby weakening the reliability of statistical data. The high number of seasonal and migrant workers further complicates accurate data collection. Within this context, the study discusses how various incidents are classified as occupational accidents in accordance with current legal frameworks and provides practical recommendations for reducing risks and enhancing safety conditions for agricultural workers.