Farklı kök kanal dolgu maddelerinin çeşitli çözücüler ile çözünürlüğünün element düzeyinde incelenmesi
Elemental analysis of the solubility of different root canal sealers with various solvents
  1. Tez No: 645691
  2. Yazar: CEMRE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN CAN ÇANAKÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu in vitro çalışma, iki farklı biyoseramik esaslı kök kanal patı (MTA Fillapex ve Endosequnce BC) ve rezin içerikli bir kanal patının (AH Plus Jet) ; etanol, EDTA, rezin çözücü (Resosolv), sitrik asit, tartarik asit ve distile su ile çözünürlüğünü İndüktif Eşleşmiş Plazmalı Kütle Spektrometrisi (ICP-MS) ile atomik seviyede incelenmesini değerlendirmektedir. 5 mm genişliğinde ve 2 mm yüksekliğinde 105 adet pleksiglas kalıp hazırlandı ve 3 gruba ayrılarak, 3 farklı kanal patı (MTA Fillapex , Endosequence BC ve AH Plus Jet) uygulandı. Örnekler hazır hale geldiğinde kalıplardan çıkarıldı; 5 dk süre ile farklı solüsyonlar uygulandı ve distile su ile yıkanan örnekler ICP-MS ile iyon tayini için falcon tüplerde toplandı. Çözünürlük sonuçlarına bakıldığında; ilk defa kök kanal dolgu patı için çözücü solüsyon olarak kullanılan tartarik asit ve sitrik asit biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patlarının yapısından bazı iyonların çözünmesine sebep olmuş ve patın çözünürlüğünü artırmıştır. Bir şelasyon ajanı olan EDTA da biyoseramik esaslı kök kanal patlarının yapısındaki iyonları çözerek sitrik asit ve tartarik asitten sonra en fazla iyon salınımına sebep olmuştur. Bununla birlikte; rezin çözücü solüsyon (Resosolv), MTA esaslı kök kanal patının çözünme miktarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the solubility of two different bioceramic based root canal sealers (MTA Fillapex and Endosequnce BC) and a resin-containing root canal sealer (AH Plus Jet) in ethanol, EDTA, resin solvent (Resosolv), citric acid, tartaric acid, and distilled water evaluated at the atomic level by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS). 105 plexiglass molds of 5 mm width and 2 mm height were prepared and divided into 3 groups and 3 different canal sealers (MTA Fillapex, Endosequence BC, and AH Plus Jet) were applied. The samples were removed; different solutions were applied for 5 minutes. The samples were washed with distilled water and were collected in falcon tubes for ion analysis by ICP-MS. According to our solubility results; tartaric acid and citric acid, which were used as solvent solutions for the root canal filling sealer for the first time, caused the dissolution of some ions from the structure of bioceramic based root canal sealers and increased the solubility of the sealers. EDTA, which is a chelating agent, also dissolves the ions in the structure of bioceramic based root canal sealers and caused the highest ion release after citric acid and tartaric acid application. However; the resin dissolving solution (Resosolv) increased the dissolution amount of the MTA-based root canal sealers.