Periodontal olarak sağlıklı bireylerde günlük içilen sigara miktarına bağlı hipoksiyle indüklenen faktör (HİF) sinyal yolağının araştırılması
Investigation of the hypoxia induced factor (HİF) signal pathwayassociated with daily smoking amounts in periodontal healthyindividuals
  1. Tez No: 645690
  2. Yazar: ÖZGE YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Periodontal olarak sağlıklı bireylerde günlük içilen sigara miktarı ile oluşan hipoksik ortamın hipoksiyle indüklenebilen sinyal yolağı biyobelirteçleri ve periodontopatojenlerin miktar ve içeriğine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma kontrol grubu (n=20): Sigara kullanmayan ve hayatı boyunca hiç sigara kullanmamış bireyler, 1. grup (n=20): Günlük 5 veya daha az sayıda sigara tüketen bireyler 2. grup (n=20): Günlük 6-10 sigara tüketen bireyler, 3. grup (n=20): Günlük 11-19 sigara tüketen bireyler ve 4. grup (n=20): Günlük 20 veya daha fazla sigara tüketen bireylerden oluşmak üzere toplamda 100 bireyden oluşan 5 grupta yapılmıştır. Hastaların mevcut dişlerinin hepsinden periodontal klinik parametreler ölçülmüş, sağ maksilla 16 nolu dişten eğer yoksa 15 veya 17 nolu dişlerinden diş eti oluğu sıvısı (DOS) alınmıştır. Bakteri varlığının tespiti için için her bireyde belirlenmiş olan gingival sulkustan 2 adet kağıt şerit ile subgingival plak örneği alınmıştır. Diş eti örnekleri gingivektomi veya kron boyu uzatma operasyonu endikasyonu olan kişilerden alınmıştır. Diş eti ve dental plak örneklerine Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR), DOS örneklerine ise Enzime Bağlı İmmünosorban Deneyi (ELISA) yöntemiyle bakılmıştır. DOS içindeki HIF-1α, HIF-1β, PHD 1 diş etinde HIF-1α, VEGF seviyelerine bakılmıştır. Subgingival dental plak örneklerinde A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis, T. forsythia, T. denticola, P. intermedia, P. micros, F. nucleatum, C. recta, E. nodatum, E. corrodens ve C. gingivalis/ochracea/sputigena periodontopatojenlerine bakılmıştır. Bulgular: Yaşa bağlı dağılımlarda gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktur (p>0,05). Gruplar arası plak indeksleri, gingival indeksler ve gingival sulkus derinliği değerlendirildiğinde de istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. (p>0,05). Sigara sayısı bütün gruplar arasında istatistiksel olarak farklıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate whether the hypoxic environment caused by the amount of cigarettes smoked daily in periodontal healthy individuals affects the amount and content of signal pathway biomarkers and periodontopathogen bacteria that can be induced by hypoxia. Method: This study was conducted on 100 individuals in 5 groups as Control Group (n = 20): Individuals who do not smoke and have never smoked during their lifetime, Group 1 (n = 20): Individuals who consumed 5 or fewer cigarettes daily Group 2 (n = 20): Individuals who consumed 6 -10 cigarettes daily, Group 3 (n = 20): Individuals who consumed 11-19 cigarettes daily, and Group 4 (n = 20): Individuals who consumed 20 or more cigarettes daily. Periodontal clinical parameters were measured from all existing teeth of the patients and gingival crevicular fluid (GCF) was taken from the right maxilla teeth 16, if they were not present in the oral cavity, from teeth 15 or 17. For the determination of bacterial presence, subgingival plaque samples were collected from the gingival sulcus for each individual with paper strips 2 times. Gingival samples were collected from subjects with an indication for gingivectomy or a crown lengthening operation. Gingiva and dental plaque samples were analyzed by Polymerase Chain Reaction (PCR), and GCF samples by Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. HIF-1α, HIF-1β, PHD-1 in GCF were examined and HIF-1α, VEGF amounts were examined in the gingiva. In subgingival dental plaque samples, A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis, T. forsythia, T. denticola, P. intermedia, P. micros, F. nucleatum, C. recta, E. nodatum, E. corrodens and C. gingivalis / ochracea / sputigena periodontopathogens were examined. Results: There was no statistical difference between groups at age (p>0.05). When plaque indexes, gingival indexes and gingival sulcus depth evaluated, there was no statistically significant difference between groups (p>0.05). The number of cigarettes is statistically different among all groups (p0.05).