8-12 yaş arası çocuklarda birinci büyük azı dişinin çekim sonuçlarının radyografik ve klinik olarak değerlendirilmesi
The radiographic and clinical evaluation of extracti̇on results of the first permanent teeth in children aged 8-12 years
  1. Tez No: 645694
  2. Yazar: NİLÜFER SÜMEYRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇELENK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Birinci büyük azı dişlerinin çekim sonuçlarının, klinik ve radyografik faktörlere bağlı olarak değerlendirilmesi ve hekimlere kontrollü çekim ile ilgili ön bilgi sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 8-12 yaş grubu arasında, bir ya da daha fazla birinci büyük azı dişinin çekimi yapılmış, 137 çocuk hasta (63 kız, 74 erkek) üzerinde gerçekleştirilmiştir. 'Erken', 'ideal' ve 'geç' grubunu temsil eden hastalarda, cinsiyet, dişin çekildiği yaş, çekimin yapıldığı yıl ile değerlendirme yapılan yıl arasındaki zaman farkı, dişlerin bulunduğu ilgili çene(alt/üst), üçüncü azı dişi varlığı (+,-), alt İBA ve ikinci premoların çekim esnasındaki angulasyonu, boşluk kapanma miktarı ve posterior çapraşıklık durumu ile ilişkisi incelenmiştir. Bununla birlikte çekim sonrası BBA dişinin yerini alan İBA çürük durumunun ve çekilen dişin yerini alan İBA dişinin ark üzerindeki pozisyonunun klinik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: İBA furka gelişim evre durumuna göre 'erken', 'ideal' ve 'geç' dönemde çekimi yapılan dişler ile cinsiyet, hastanın diş çekim yaşı, alt çenedeki boşluk kapanma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Dişin çekildiği ilgili çene ile İBA dişin yönelimi, boşluk kapanma durumu, posterior çapraşıklık durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the extraction results of the first permanent molars depending on clinical and radiographic factors and to provide physicians with preliminary information about controlled extraction. Materials and Methods: Our study was performed on 137 children (63 girls, 74 boys) between 8-12 age group and one or more first molars were extracted. In patients representing the 'early', 'ideal' and 'late' group, gender, age at which the tooth was extracted, time difference between the year of extraction and the year assessed, the relative jaw (upper / lower) with the teeth, the presence of the third molar tooth (+, -), the angulation of the lower second molar and the second premolar during the extraction, the amount of space closure and the relationship with the posterior crowding were examined. However, after the extraction, a clinical evaluation of the caries situation of the second molar, which replaced the first molar tooth, and the position of the second molar tooth, which replaced the extracted tooth, was performed clinically. Results: A statistically significant relationship was found between the teeth extracted in the 'early', 'ideal' and 'late' period according to the second molar furcation development stage and gender, the patient's tooth extraction age, and the space closure in the lower jaw (p 0.05). There is a statistically significant relationship between the jaw of the tooth extracted and the orientation, space closure and posterior crowding of the second molar tooth (p 0.05).