Van ili ve çevresindeki malign tümörlerin demografik özelliklerine göre dağılımının belirlenmesi
Determination of distribution of malignant tumors in van province and its surrounding area according to demographic characteristics
  1. Tez No: 645712
  2. Yazar: AYVAZ YELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bölgemizde (Van ili ve çevresi) yüksek oranda üst gastrointestinal sistem tümörlerinin olduğu söylenilmek ile birlikte bu konu ile ilgil yeterli verinin olmadığı görülmüştür. Bizim çalışmamızın amacı da bu eksikliğin giderilmesi ve bölgemizde tüm kanser türlerinin ne sıklıkta görüldüğü, demografik özelliklere göre Van Gölü havzasının hangi populasyonunda nasıl bir değişkenlik gösterdiği, yaşadığı yere göre, cinsiyete göre, yaşa göre dağılım ve sıklığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif kesitsel tipteki bu çalışmaya Ocak 2010-Ekim 2019 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniveristesi Dursun Odabaş Tıp Merkezine başvurmuş ve patolojik olarak kanser tanısı almış olan tüm yetişkin (18 yaş ve üzerinde) hastalar dahil edilmiştir. Araştırmada dışlanma kriterleri ise 18 yaş altında olma, kesin patolojik malignite tanısı olmama ve patolojik malignite tanısını bakşa bir dış merkezde almış olmadır. Bulgular: 4967 olgunun 2376'sı (%47.8)'i kadındı. Tüm olgular için median yaş 58 (18-111) idi. Kadınların median yaşı 55 (18-111) iken erkeklerin median yaşı 60 (18-97) idi. Tüm popülasyonda en sık görülen malignite 917 (%18.5) olgu ile mide kanseri iken onu sırasıyla meme (%10,2), özofagus (%8,8), kolorektum (%7,8), baş-boyun (%7,3) izlemiştir. Erkekler arasında en sık görülen malignite 575 (%22,2) olgu ile mide kanseri iken, onu sırasıyla baş-boyun (%9,7), akciğer (%8,7), kolorektum (%8), lösemi (%7,3) izlemiştir. Kadınlarda en sık görülen malignite 497 (%20.9) olgu ile meme kanseri iken onu sırasıyla mide (%14,4), özofagus (%11,5), tiroid (%7,8), kolorektum (%7,6) izlemiştir. Sonuç: Çalışmamızda Van Gölü Havzasında mide ve özofagus kanserlerinin Türkiye verilerinden farklı olaral ilk sıralarda ve yüksek oranda görüldüğü tespit edilmiştir. Her ne kadar mide kanseri etyolojileri bilinse de bölgemizde görülen yüksek oranın gerçek nedeni henüz bulunamamıştır. İleri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bölgede sık görülmeleri nedeniyle mide ve özofagus kanserlerinin erken teshiş için tarama programları geliştirlmelidir.
Özet (Çeviri)
Although it is said that there is a high rate of upper gastrointestinal system tumors in our region (Van province and its surroundings), it is seen that there is not enough data regarding this issue. The purpose of our study is to eliminate this deficiency and to determine how often all types of cancer are seen in our region, how basin varies according to demographic characteristics, distribution and frequency by age, gender, age and location in the population of Van Lake Material and Methods: In this retrospective cross-sectional study, all adult patients (18 years old or older) who applied to the Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between January 2010 and October 2019 and who were diagnosed with cancer were included. The criteria for exclusion in the study are being under the age of 18, not having a definitive diagnosis of pathological malignancy and having a diagnosis of pathological malignancy in another center. Results: 2376 (47.8%) of the 4967 cases were women. The median age for all cases was 58 (18-111). The median age of women was 55 (18-111), while the median age of men was 60 (18-97). The most common malignancy in the entire population was stomach cancer with 917 (18.5%) cases, followed by breast (%10.2), esophagus (%8.8), colorectum (%7.8), head and neck (%7.3) respectively. While malignancy was the most common malignancy among men, 575 (22.2%) patients had gastric cancer, followed by the head-neck (%9.7), lung (%8.7), colorectum (%8), leukemia (%7.3). While malignancy was the most common malignancy among women, 497 (20.9%) patients had breast cancer, followed by stomach (%14.4), esophagus (%11.5), thyroid (%7.8), colorectum (%7.6) respectively. Conclusion: In our study, apart from overall Turkey data, stomach and esofageal cancers are found to have higher incidence in the first place in Van Basin region. Although the etiology of stomach cancer is known, the real reason for the high rate in our region has not been found yet. Further studies are needed. Screening programs should be developed for early detection of gastric and esophageal cancers because they are common in the region.