Türkçe gürültüde sayı testi mobil uygulamasının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Turkish number test in noise mobile application development and evaluation of its effectiveness
- Tez No: 645769
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Konvansiyonel işitme testleri gürültülü ortamlardaki işitme fonksiyonlarını değerlendirmez. Ancak gerçek hayat gürültülü ortamları da içermektedir. Bu bağlamda gürültülü ortamlarda işitme tarama testlerinden Gürültüde Sayı Testi (Digit in Noise) geliştirilmiş ve ülkeler kendi anadillerine uyarlamıştır. Bu çalışmanın amacı Türkçe Gürültüde Sayı Testi'ni geliştirmek ve etkinliğini değerlendirmektir. Materyal-Metot: Sayılar anadili Türkçe olan bir erkek konuşmacıya okutularak kayıt alınmıştır. Sonrasında android işletim sistemine uygun bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen Türkçe Gürültüde Sayı testi mobil uygulaması normal işitmesi, iletim tipi işitme kaybı, S/N tip işitme kaybı ve mikst tip işitme kaybı olan toplamda 100 bireylerde uygulanarak etkinliği değerlendirilmiştir. Bulgular: Mobil uygulama üzerinden yapılan Gürültüde Sayı Testi skorları incelendiğinde normal işitmeye sahip bireylerin mGST skorları ortalaması 39,78±6,82, İletim tip işitme kaybı olan bireylerin 36,88±6,31, S/N tip işitme kaybı olan bireylerin 19,40±5,39 ve Mikst tip işitme kaybı olan bireylerin 22,96±4,52'dir. Normal bireyler ile iletim tipi işitme kaybına sahip bireylerin mGST skorları arasında anlamlı bir farklılık elde edilemezken(p>0,069), S/N tip ve mikst tip işitme kaybına sahip bireyler ile normal işiten bireylerin mGST skorları arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir(p=0,00). Sonuç: Mobil Gürültüde Sayı Testi skorları incelendiğinde S/N tip ve mikst tip işitme kaybı olan bireylerin skorları normal işiten bireylerin skorlarına göre farklılık göstermektedir. Anahtar kelimeler; İşitme taraması, Gürültüde Sayı Testi, Mobil uygulama
Özet (Çeviri)
Objective: Conventional hearing tests do not evaluate hearing functions in noisy environments. However, real life also includes noisy environments. In this context, Digit in Noise, a hearing screening test in noisy environments, was developed and countries adapted it to their native language. The aim of this study is to improve the Turkish Digit in Noise Test and evaluate its effectiveness. Desing: The digits were read to a male speaker whose native language is Turkish. Then a mobile application was developed in accordance with the android operating system. The Turkish Noise Noise test mobile application was evaluated in 100 individuals with normal hearing, conductive hearing loss, S / N hearing loss and mixed hearing loss. Results: The mDIN scores of individuals with normal hearing were 39,68±6,82, 36,88±6,31 for conductive hearing loss, 19,40±5,39 for S / N hearing loss and 22,96±4,52 for mixed hearing loss. While there was no significant difference between mGST scores of individuals with conductive hearing loss and normal individuals (p> 0.069), there was a significant difference between mGST scores of individuals with S / N type and mixed hearing loss and those with normal hearing (p = 0, 00). Conclusion: When the Turkish Digit in Noise Test scores were examined, the scores of individuals with S / N type and mixed type hearing loss differed from those of normal hearing. Key-Words: Hearing screening, Digit in Noise test, Mobile application