Hemşirelik öğrencilerinin zaman yönetimi becerilerinin belirlenmesi
Determining the time management skills of nursing students
  1. Tez No: 645771
  2. Yazar: CEYLAN BIÇKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hemşirelik öğrencilerinin zaman yönetimi becerilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 593 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Britton ve Tesser tarafından 1991'de beşli likert tarzda geliştirilen Zaman Yönetimi Envanteri kullanılmıştır. Çalışmada verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni testleri ve Post Hoc analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20,631,69 yıl, %76,1'inin kız ve %83'ünün Anadolu Lisesi mezunu olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Zaman Yönetimi toplam ölçek ve alt boyut puan ortalamaları 84,3712,43, Zaman Planlaması alt boyutunda 48,1810,6, Zaman Tutumları alt boyutunda 22,453,48 ve Zaman Harcattırıcılar alt boyutunda 13,732,67 olarak bulunmuştur. Çalışmada ölçeğin güvenirlik katsayısı 0,82 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin zaman yönetimi becerileri toplam ölçek boyut ve Zaman Planlaması alt boyutunda yüksek güvenilir, Zaman Tutumları ve Zaman Harcattırıcılar alt boyutlarında ise oldukça güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda 21 yaş ve üzerinde olan, son sınıfta okuyan, ailesiyle yaşayan öğrencilerin zamanı daha iyi yönettikleri sonucuna varılmıştır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre zaman harcattırıcılardan daha fazla kaçındıkları belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitimlerle birlikte öğretim elemanlarınca öğrencilere danışmanlık yapılması ve rol model olunması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out so as to determine the time management skills of nursings tudents. 593 volunteer students who were studying at Çukurova University Faculty of Health Sciences Department of Nursing participated in the study. In the study, the Personal Information Form which was prepared by there searcher and five-point Likert scale Time Management Inventory that was developed by Brittonand Tesser in 1991 were used. The statistical analysis of the data of the study was performed by using SPSS 23.0 package programme. The data was evaluated through Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni tests and Post Hoc analysis. It was determined that the meanage of the students who participated in the study was 20.63±1.69, 76.1 % of the participants were female and 83% of them were graduates of Anatolian High Schools. The students' means of total scale and sub-scale scores of Time Management Inventory was found 84.37±12.43. It was 48.18±10.6 in the sub-dimension of Time Planning, 22.45±3.48 in the sub-dimension of Time Attitudes and 13.73±2.67 in the sub-dimension of Time Consumers. There liability coefficient of the scale in the study was found as 0.82. It was also revealed that the time management skills of the students were highly reliable in the dimension of total scale and in the sub-dimension of Time Planning while they were quite reliable in the sub-dimensions of Time Attitudes and Time Consumers. The results of the study presented that the senior students who were 21 years old or over and who were living with their families managed their time better. It was found out that the female students avoided more from time consumers than the male students did. According to these results, it can be recommended to provide students with trainings to improve their time management skills and consultancy service by instructors. It is also suggested to cater the students with a role model.