Van kent merkezinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden kütle indeksi ve fiziksel aktivite yapma durumlarının incelenmesi
Examination of body mass i̇ndex and phisical activity levels of secondary school students studying in Van center
  1. Tez No: 645782
  2. Yazar: DİYAR TEKCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada Van kent merkezinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden kütle indeksi ve fiziksel aktivite yapma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Van kent merkezinde bulunan 3 okulda 5, 6, 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 596 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcıların %52,2'si kadındır yaş ortalaması 12,59±1,12'dir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 25,0 for Windows paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre ciddi zayıf öğrenci oranı %6,4 fazla kilolu öğrenci oranı %6,9 obez öğrenci oranı %3 olarak saptanmıştır. fiziksel aktivite düzeyi ile beden kütle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir(P>0,05). Katılımcıların cinsiyet değişkeni ile beden kütle indeksi arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur(P>0,05). Buna karşın kadın öğrencilerin beden kütle indeks ortalamaları erkek öğrencilere oranla nispeten daha yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %0.3'ünün inaktif (sedanter) olduğu %40,3'ünün aktif olduğu ve %12,6'sının oldukça aktif düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the body mass index and physical activity status of middle school students studying in the city centre of Van. The research was conducted to a total of 596 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in 3 schools in the city centre of Van Province. 52.2% of the participants are girls with an average age of 12.59 ± 1.12. The analysis of the obtained data was carried out through the SPSS 25.0 for Windows package program. According to the findings obtained from the research, the rate of seriously underweight students was 6.4%, overweight students 6.9%, and obese students were 3%. It was determined that there was no statistically significant relationship between physical activity level and body mass index (P> 0.05). The difference between the gender variable of the participants and their body mass index was found to be statistically insignificant (P> 0.05). On the other hand, it was determined that female students' body mass index averages were relatively higher than male students. It was also determined that 0.3% of the participants were inactive (sedentary), 40.3% were active and 12.6% were quite active.