Spektrometrik yağ analizi
Spektrometric oil analysis
- Tez No: 6458
- Danışmanlar: DR. ARMAĞAN İNALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET SPEKTROMETRİK YAS ANALÎZÎ Spektrometrik yag analizi birlikte çalışan hareketli metal parçaların aşınması esasına dayanır. Sonuç alarak metalik yüzeylerin bazısı aşınır ye böylece oluşan parça cıklar yağda depo edil ir. Yağlama yağının numunesi sistem den alınır ve hareket eden parçalardan aşınarak kopan me tallerin seviyeleri analiz edilir. Analiz sonuçları sis temde yalnızca normal miktarda aşınma olabileceğini veya önemli bir aşınmanın henüz başlamış olduğunu belirtir. Bu erken uyarı, hasar oluşmadan önce durumun düzeltilmesi için atılan bir adımdır. Hidrolik sıvılar veya yağlardaki aşınmış metallerin sınıflandırılması ve tespit edilmesi için pekçok uygun yöntem olmasına ragmen, atomik absorpsiyon ve atomik e- misyon spektrometre metodları maliyetleri düşük ve onay lanmış olduklarından tercih edilirler. Her iki teknikte de analizler benzer prensiplere dayanır ve tesbitleri oldukça doğrudur. Spektrometrik yag analiz tekniği, diğer ilave teknik lerle desteklenmediğinde sadece aşınmış metalin anormal artışıyla karakterize edilen arızaların keşfinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SPEKTROMETRIC OIL ANALYSIS The spectrometric oil analysis is based on the fact that the relative motion o-F metallic part in an oil-wetted system is accompanied by -friction. Consequently some of the metallic surfaces Sire worn and the particles thus created are deposited in the oil» A sample of lubricating oil is taken from a system and analyzed for trace level of metals worn from moving parts. The resulting data may indicate a mechanism showing only normal wear, or it may point out a potentially serious problem in its early stages With this advance warning, steps can be taken to correct the situation before damage has occurred. Although many techniques are available for the dedection and categorising of wear metals in lubricating or hydraulic fluids, the two established and cost-effective methods are atomic emission and atomic absorption spectroscopy. Both analitical techniques are extremely accurate in their determinations, and use similar principles of analysis. The spectrometric oil analysis technique is effective only in dedecting those failures characterized by an abnormal increase in wear metal, unless aided by other supplemental techniques.