İmalat işletmelerinde toplam verimli bakımın önemi ve bir uygulama
The Importance of total productive maintenance in factories and an application
  1. Tez No: 109523
  2. Yazar: ÇETİN TOPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, TVB felsefesi kullanılarak, işletmelerde üretim performansım yükseltmek ve buna bağlı olarakda ekipman verimliliğinin en üst seviyeye çıkartılması için atılacak adımlar tarif edilmiştir. TVB 'm gelişim süreci ve altı büyük kayıbı iyileştirerek“Sıfır Hata, Sıfır Duruş”hedefine ulaşmak için işletme koşullarının ve personelinin bÜgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir. TVB yönteminin uygulanmasında, şirket üst yönetiminin tam desteği ve tüm çalışanların katılımı çok önemlidir. Bu sebepden dolayı işletmede alışılmış tutum ve davranış biçiminin terk edilerek uzmanlaşmaya yönelik bir davranış tarzının benimsenmiş olması, bakım ve üretim personelinin beceri düzeyini yükseltmek için tasarlanmış eğitim sisteminin oluşturulmuş olması gerekir. Ayrıca yapılan bağımsız bilimsel araştırmalar mekanik arızaların %42'si ila %70 arasındaki gibi yüksek bir orandaki arızanın kaynağının tamamen yağa bağlı sorunlar olduğunu ortaya koymuştur. Bundan dolayı TVB' m önenini kavrayan Kayseri 2.Hv.î.B.M' indeki uygulamalarla çalışma desteklenmiştir. Spektrometrik yağ analizi birlikde çalışan hareketli metal parçacıkların aşınması esasına dayanır. Yağlanan ünitenin elemanlarının hangi alaşımlardan yapıldığı üretici firma tarafından verilmiştir. Dolayısı ile hangi elemanların hangi elementlerden yapıdığı bilindiğine göre anormal aşınmanın hangi elemandan olduğu tespitedilir. Böylece TVB yöntemi ile ünitede aşınma seviyesi yükselen elemanlar büyük bir arızaya sebep olmadan belirlenir ve etkin bir koruyucu bakım faaliyeti sağlanır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, by using TPM philosophy, increasing the productivity performance in the factories and based on this, the steps to be taken to increase the equipment productivity to the highest point have been explained. By improving the vast loss of the process of the development of TPM, to reach the goal“sıfır hata, sıfır duruş”the improvement in the conditions of the factories and the knowledge and skills of the staff have been aimed. In the application of TMP process, it is important that all the board members support and all the staff take part as a whole. For this reason, all the former attitudes should be left and a new compromising attitude should be agreed on, and the formation of a new education system designed to increase the skill levels of maintenance and production staff would be necessary. Moreover, scientific studies which have been done independently have proved that the origin of 42 % to 70 % of mechanical defects, a high percentage, has been completely based on the problems related to oil. Because of this, the applications in Kayseri 2.HV.Î.B.M, which understood the importance of TMP, have been supported. SOAP is based on the principle that metal pieces which work together will be corroded. What the components of the oiled unit have been made of has been given by the manufacturer. So, while it is known which component is made up of what element, it is possible to know which component is eroded abnormally. Consequently, through TPM process, the components whose corrosion level in the units increases is determined before it causes a big defect and an efficient protective maintenance is supplied.