Acil serviste prosedürel sedoanaljezi eşliğinde yapılan uygulamalarda kullanılan ilaçların entegre akciğer indeksi (IPI) ile solunum depresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory depression with integrated lung index (PIPI) of drugs used in procedural sedoanalgesia in the emergency department
- Tez No: 645815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN TUNA AKGÖL GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Prosedürel sedasyon ve analjezi uygulaması acil servislerde ağrı ve kaygıyı hafifleterek, başarılı terapötik veya tanısal prosedürleri kolaylaştırmak amacıyla uygulanan ve gün geçtikçe tercih edilebilirliği artan bir uygulamadır. Kırık veya eklem redüksiyonu, apselerin insizyonu ve drenajı, kardiyoversiyon, tüp torakostomi, lomber ponksiyon, kompleks yara onarımı ve kooperatif olmayan hastalarda görüntüleme yaygın kullanım alanlarıdır. Bizde çalışmamızda acil serviste PSA planlanan hastalarda propofol-fentanil ve propofol-midazaolam tedavi kombinasyonlarının solunumsal komplikasyonlarını entegre akciğer indeksi (IPI) ile değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Araştırmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde randomize, çift kör modelinde ve prospektif olarak uygulandı. Çalışma için iv propofol 1 mg/kg ve iv fentanil 1μg / kg kombinasyon tedavisi verilen hastalar grup 1 ve iv propofol 1 mg/kg ve iv midazolam 0.05 mg/kg kombinasyonu verilen hastalar grup 2 olarak oluşturuldu. Hastaların başvuru anı ilk ateş, kan basıncı, kalp tepe atımı, oksijen saturasyonu,solunum sayısı, etco2 ve IPI değerleri ile ikinci değer olarak belirttiğimiz ağrılı uyarana tam yanıtsız olduğu zamanki ateş, kan basıncı, kalp tepe atımı, oksijen saturasyonu,solunum sayısı, etco2 ve IPI değreleri kapnografi cihazı ile ölçüldü. Bulgular: Acil serviste çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve PSA planlanan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 22 tanesi kadın cinsiyette, 28 hasta ise erkek cinsiyette idi. Grup 1 tedavi uygulanan hastaların 12 tanesi kadın cinsiyette iken 13 tanesi erkek cinsiyette idi. Grup 2 tedavi uygulanan hastalarda ise 10 tanesi kadın cinsiyette, 15 hasta ise erkek cinsiyette idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Procedural sedation and analgesia application is an application which is applied day by day in order to ease pain and anxiety in emergency departments and to facilitate successful therapeutic or diagnostic procedures. Fracture or joint reduction, incision and drainage of abscesses, cardioversion, tube thoracostomy, lumbar puncture, complex wound repair and imaging are common uses in non-cooperative patients. In our study, we aimed to evaluate and compare the respiratory complications of propofol-fentanyl and propofol midazaolam treatment combinations with integrated lung index (IPI) in patients planned to have PSA in the emergency department. Method: Our research was applied randomly, in a double-blind model and prospectively in Atatürk University Medical Faculty Hospital Emergency Department. Patients who were given iv propofol 1 mg / kg and iv fentanyl 1μg / kg combination therapy for the study were group 1, and patients who were given a combination of iv propofol 1 mg / kg and iv midazolam 0.05 mg / kg were group 2. Fever, blood pressure, heart rate, oxygen saturation, respiratory rate, etco2 when the patients were completely unresponsive to the painful stimulus we stated as the first fever, blood pressure, heart rate, oxygen saturation, respiratory rate, etco2 and IPI values. and IPI values were measured with capnography device. Results: Fifty patients who met the criteria for inclusion in the emergency room and planned to have PSA were included in the study. 22 of the patients were female and 28 were male. While 12 patients in Group 1 treatment were female, 13 were male. In group 2 treatment, 10 were female, and 15 were male. The second oxygen saturation (p = 0.003), the second respiratory rate (p = 0.002), the second IPI (p = 0.000) valuesin the treatment groups applied, the oxygen order, the number of respiration and the ip value of the patients treated with group 2 treatment.