Özel ve devlet anaokullarındaki öğretmenlerin veli tutumlarına karşı görüşlerinin incelenmesi
Study of the teachers' views on parental attitudes of private and state preschools
  1. Tez No: 645814
  2. Yazar: ŞEYMA KAVASOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; özel ve devlet anaokullarında görev yapan öğretmenlerin tanımlayıcı özellikleri ve okul türüne göre veli tutumları farklılaşma olup olmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda, demografik bilgi formu, veli yaklaşımları ölçeğinden oluşan anket formu; 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Pendik ilçesine bağlı özel ve devlet anaokullarında görev yapan özel anaokulunda 50 öğretmen ve devlet anaokulunda 50 öğretmen toplamda 100 anaokulu öğretmenine uygulanmıştır. Bu araştırmada 'Demografik Bilgi Formu' ve 'Veli Yaklaşım Ölçeği' kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilerek SPSS 24.0 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, genel veli yaklaşım düzeyleri, öğretmenlerin görev aldıkları okul türüne göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Devlet anaokulunda görev alan öğretmenlerin velilerinden aldıkları olumlu ve bilgilendirici yaklaşım düzeyleri özel anaokulunda görev yapan öğretmenlere oranla daha iyidir. Genel veli yaklaşım düzeyleri açısından yapılan değerlendirmede devlet anaokulunda görev yapan öğretmenlerin özel anaokulunda görev yapan öğretmenlere göre genel veli yaklaşım düzeyleri daha iyi olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine whether parents' attitudes differ based on the descriptive characteristics of teachers working in private and state preschools and the type of the school. For this purpose a demographic information form and a questionnaire consisting of parents' approaches were applied to 100 preschool teachers working in Pendik, Istanbul in the 2019-2020 academic year; 50 teachers who work in private preschools and 50 teachers who work in state preschools. In this research,“Demographic Information Form”and“Parent Approach Scale”were used. The data obtained from the surveys were analyzed in a computer environment and made with the SPSS 24.0 package program. In the analysis of the data, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U Test were used. According to the result of the research, the general parent approach shows a significant difference according to the type of school in which the teachers work. The teachers who work in state preschools get more positive and informative approaches from their parents than the teachers working in private preschools. In the evaluation made in terms of general parent approach levels, it was found that the teachers who worked in the state preschools had better general parent approach levels than the teachers who worked in the private preschools.