Tiyoasetamid ile oluşturulan karaciğer hasarında tiyaminin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin incelenmesi
Investigation of the protective and therapeutic effects of thiamine in thioacetamide-induced liver injury
- Tez No: 645846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Karaciğer hasarı; viral hastalıklar, alkolik hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarını ve non alkolik steatoz ve non alkolik steatohepatitis gibi karaciğer yağlanmalarını içeren kansere kadar ilerleyen bir seri hastalık dizisidir. Karaciğer hasarının insidansını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar cinsiyet, yaş, alkol, aflatoksin, endojen ve ekzojen hormonlar, diyet, hepatit B ve hepatit C gibi viral etkenler ile şistozomiazis gibi paraziter enfestayonları içeren çevresel faktörler; obezite, immun fonksiyon, kalıtsal hastalıklar, Diyabetes mellitus, siroz, alkolik olmayan yağlı karaciğer, gibi konakçıdan kaynaklanan faktörler olarak sıralanmaktadır. Deneysel olarak kullanılan tiyoasetamidde (TAA) önemli bir hepatotoksik maddedir. Tiyamin (B1 vitamini) önemli antioksidan maddelerden birisidir. Birçok doku ve organı özellikle sinir sistemi hücrelerini zedelenmesine karşı korur. Bu çalışmanın amacı TAA ile oluşturulan karaciğer hasarında tiyaminin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada 25-40 gram ağırlığında CD-1 ırkı toplam 50 erkek fare kullanıldı ve fareler 10 ar hayvandan oluşan 5 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol grubu); normal su ile 2 ay süre ile adlibitum olarak beslendi. Grup 2 (Tiyamin grubu); günlük 50 mg/100 ml su içinde tiyamin adlibitum olarak 2 ay boyunca verildi. Grup 3 (Profilaksi grubu) 50 mg/100 ml tiyamin su içinde adlibitum 1 ay verildi ve bu süre sonunda intraperitoneal olarak haftada iki kere tioacetamid (TAA) 200 mg/kg olarak verildi. Grup 4 (Tedavi grubu) çalışma başlangıcında intraperitoneal olarak haftada iki kere 200 mg/kg tioacetamit (TAA) 1 ay süre ile uygulandı ve 1 ay sonra 50 mg/100 ml tiyamin su içinde adlibitum verildi. Grup 5 (TAA grubu) intraperitoneal olarak haftada iki kere 200 mg/kg TAA 2 ay süre ile uygulandı. Çalışma sonunda fareler anestezi altında dekapite edilerek histopatolojik inceleme için karaciğer dokusu örnekleri, biyokimyasal parametreler için de kan örnekleri alındı. Serum örneklerinde bilirubin (BILEA), total bilirubin (TBIL), total protein (TP), alkalen fosfotaz (ALP), aspartat aminotransferaz (AST), alenin transaminaz (ALT), albümin (ALB) testlerini içeren karaciğer incelendi. Nekropsi sırasında TAA grubudaki farelerde karaciğerin soluklaştığı ve kenarlarının kütleştiği gözlendi. Karaciğer örnekleri ise histopatolojik ve kaspaz-3 açsından immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Serum örneklerinde karaciğer panelinde incelene tüm verilerin TAA grubunda önemli düzeyde arttığı dikkati çekti. TAA karaciğerlerde şiddetli dejenerasyon ve nekrozlara sebep olduğu gözlendi. Tiyamin TAA uygulaması ardından verildiğinde biyokimyasal, patolojik ve immunohistokimyasal bulguların düzelmesini sağladı. Bu çalışmanın sonuçları tiyaminin tiyoasetamid ile oluşturulan karaciğer hasarında sınırlı profilaktik etkisinin ancak önemli ölçüde tedavi edici etkisi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Liver damage; is a series of diseases that, including viral diseases, alcoholic hepatitis, cirrhosis, and lubrication such as non-alcoholic steatosis and non-alcoholic steatohepatitis and progress to cancer. There are many factors that affect the incidence of liver damage. These include sex, age, alcohol, aflatoxin, endogenous and exogenous hormones, diet, viral factors such as hepatitis B and hepatitis C, and parasitic infestations such as schistosomiasis; activities from the host such as obesity, immune function, hereditary diseases, diabetes mellitus, cirrhosis, non-alcoholic fatty liver. Experimentally used thioacetamide (TAA) is an important hepatotoxic substance. Thiamine (vitamin B1) is one of the important antioxidant substances. Tiamine protected against to damage of many tissues and organs particularly nervous system cells. The aim of this study is to examine therapeutic and prophylactic effects of TAA on thiamine induced liver damage. In this study, 50 male CD-1 mice, weighing 25-40 grams were used and mice were divided into 5 groups consisting of 10 each. Group 1 (Control group); they were fed with normal water for 2 months as adlibitum. Group 2 (Thiamine group); it was given as thiamine adlibitum in 50 mg / 100 ml water daily for 2 months. Group 3 (Prophylaxis group) was given adlibitum in 50 mg / 100 ml thiamine water for 1 month and at the end of this period, intraperitoneally, 200 mg / kg of thioacetamide (TAA) was given twice a week. Group 4 (Treatment group) was administered intraperitoneally twice weekly 200 mg / kg thioacetamide (TAA) for 1 month at the beginning of the study and adlibitum in 50 mg / 100 ml thiamine water after 1 month. Group 5 (TAA group) was intraperitoneally administered 200 mg / kg TAA twice a week for 2 months. At the end of the study, the mice were decapitated under anesthesia and liver tissue samples were taken for histopathological examination and blood samples for biochemical parameters. In serum samples, liver panel including bilirubin (BILEA), total bilirubin (TBIL), total protein (TP), alkaline phosphotase (ALP), aspartate aminotransferase (AST), alenin transaminase (ALT), albumin (ALB) tests were examined. During necropsy, it was observed that the liver in the TAA group became pale and the edges were swolen. Liver samples were evaluated histopathologically and immunohistochemically for caspase-3 expression. It was noticed that all the data examined in the liver panel in serum samples increased significantly in the TAA group. TAA caused severe degeneration and necrosis in the livers. When thiamine was administered after TAA application, it improved the biochemical, pathological and immunohistochemical findings. The results of this study showed that thiamine has little prophylactic effect, but a significant therapeutic effect in thioacetamide induced liver injury.