Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile empati düzeyleri, şiddet eğilimleri, kişilerarası ilişki tarzları ve baş etme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the childhood trauma and empathy levels, tendency to violence, interpersonal relationship styles and coping skills of Faculty of medical sciences students
- Tez No: 645847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ELİTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile empati düzeyleri, şiddet eğilimleri, kişilerarası ilişki tarzları ve baş etme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini İstanbul il merkezinde Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 333 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Öğrenciler rastgele tarama yöntemi ile seçilmiştir. Çevrim içi olarak gruplardan öğrencilere Google anketlerden oluşturulan ölçeklerin linki ulaştırılmıştır. Tüm katılımcılara gönüllü onam formu ile araştırmaya dair bilgiler paylaşılarak katılımcıların rızası alınmıştır. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından düzenlenmiş olan ''sosyo-demografik bilgi formu, çocukluk çağı travma ölçeği, empati ölçeği kısa form, şiddet eğilimi ölçeği, kişilerarası ilişki tarzı ölçeği ve başa çıkma tutumlarını değerlendirme ölçeği'' veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi Spss paket programı ile yapılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda öğrencilerin sosyo- demografik değişkenleri ile veri toplamak amacıyla kullanılan çocukluk çağı travma ölçeği, empati ölçeği kısa form, şiddet eğilimi ölçeği, kişilerarası ilişki tarzı ölçeği ve başa çıkma tutumlarını değerlendirme ölçeği arasındaki yapılan analizlerde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sosyo-demografik değişkenlerin kişilerin çocukluk çağı travmaları, kişilerarası ilişki tarzları, şiddet eğilimleri ve empati becerileri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Öğrencilerinin başa çıkma tutumları ve kişilerarası ilişki tarzı, kişiler arası ilişki tarzı ve çocukluk çağı travmaları, kişilerarası ilişki tarzı ve şiddet eğilimleri, kişilerarası ilişki tarzı ve empati becerileri, şiddet eğilimleri ve çocukluk çağı travmaları, empati becerileri ve çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Öğrencilerinin başa çıkma tutumları ve çocukluk çağı travmaları, şiddet eğilimleri ve empati becerileri arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is executed for the purpose of examining the health sciences students' relationship between childhood trauma and empathy levels, violent tendencies, interpersonal relationship styles and coping skills. The research is in the descriptive scanning model. The study was sampled by 333 university students studying at the faculty of health sciences in the city center of Istanbul. Students are selected by random scanning method. Online students from groups have been given a link to the survey created from Google surveys. The consent of the participants was obtained by sharing information about the research with all participants via a voluntary consent form.“The socio-demographic information the scale of childhood traumas, the empathy scale short form, violence tendency scale, interpersonal relationship style scale and the scale of evaluating coping attitudes”was formed by organized within the scope of the research and was used as a data collection medium. Statistical analysis of the data was carried out with the spss package program.In accordance with the research findings, significant differences were found between socio-demographic variables of the students and childhood trauma scale, empathy scale short from, violent tendency scale, interpersonal relationship scale and coping attitudes scale used for the purpose of data collection. It was observed that socio-demographic variables have been influenced by people's childhood traumas, interpersonal relationship styles, violent tendencies and empathy skills. Significant differences between students' coping attitudes and interpersonal relationship style, interpersonal relationship style and childhood traumas, interpersonal relationship style and violent tendencies, interpersonal relationship style and significant correlation was found between empathy skills, violent tendencies and childhood traumas, empathy skills and childhood traumas were determined. No relationship was found between students' coping attitudes and childhood traumas, violent tendencies and empathy skills.