Üç farklı uterus kapatma şekli sonrası sezaryen skarlarının değerlendirilmesi; Randomize bir çalışma
Evaluation of Caesarean Scars After Three Different Types of Uterus Closure Technis; A Randomised Trial
- Tez No: 645845
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ATAKAN AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Birden fazla sezaryen yapılan kadınlarda uterusu kapamada üç farklı dikiş tekniğinin sezaryen yara iyileşmesine olan etkisinin karşılaştırılmasıdır. Metod: Kadınlar çalışmada üç farklı uterus kapama tekniğine randomize edildiler. Grup 1 de uterusu tek kat kilitlemeden sürekli, Grup 2 de çift kat kilitlemeden sürekli ve Grup 3'de kesi kenarlarını yenileyerek kilitlemeden sürekli çift kat dikilerek kapatıldı. Önceden en az bir kere sezaryen geçirmiş 18-50 yaş arasındaki hastalar çalışmaya alındılar. Çalışmanın birincil sonuç değişkeni sezaryenden altı ay sonra trans vajinal ultrasonografi ile ölçülen rezidüel myometrial kalınlıktı. Altı ay sonra sezaryen skar bölgesindeki defektin varlığı, skar bölgesindeki defektin genişliği ve derinliği, ameliyat süresi, hemoglobindeki değişim, kan ürünü transfüzyonu, maternal enfeksiyöz morbidite, hastanede kalış süresi önceden saptanmış sekonder sonuç değişkenleriydi. Çalışmaya her bir gruptan 30 olmak üzere toplam 90 kadın dahil edildi. Sonuçlar: Randomize edilen 90 kadından 81'i çalışmayı tamamladı. Gruplar arasında rezidüal myometriyum kalınlığı açısından anlamlı bir fark saptanmadı (Grup 1: 5.7±2.3 mm, Grup 2: 6,1±1,9 mm, Grup 3: 5,9±1,8 mm; p=0,814). Her iki grupta da demografik veriler benzerdi. Operasyon süresi, ek sütür ihtiyacı, hastanede kalış süresi, preoperatif hemoglobin değeri, postoperatif hemoglobin değeri her üç grupta da benzerdi. Tek kat hasta grubundan 1, çift kat hasta grubundan 3, yenilenmiş hasta grubundan 2 hastaya eritrosit süspansiyonu verildi. Hastaların hiç birinde ateş görülmezken; tek kat hasta grubundan 2 kişide, çift kat hasta grubundan 1 kişide kesi yeri açılması görüldü. Yorum: Sezaryen doğumdan sonra uterus kesisinin tek ve çift katmanlı kapanması veya yenilenmiş çift katmanlı olarak kapanması benzer bir sezaryen skar defekti ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This is the comparison of the effect of three different sewing techniques on cesarean wound healing in closing the uterus in women who performed multiple cesarean sections. Method : Women were randomized to three different uterine closure techniques in the study. In Group 1, the uterus was closed without locking a single layer, in Group 2, without locking a double layer, and in Group 3, the double edges were sutured without renewing the edges of the incision. Patients aged 18-50 years who had undergone a cesarean at least once before were included in the study. The primary outcome variable of the study was residual myometrial thickness measured by trans vaginal ultrasound six months after cesarean. Six months later, the presence of a defect in the cesarean scar area, the width and depth of the defect in the scar area, the duration of surgery, the change in hemoglobin, blood product transfusion, maternal infectious morbidity, and hospital stay were predetermined secondary outcomes. A total of 90 women, 30 from each group, were included in the study. Results: 81 of 90 women randomized completed the study. There was no significant difference in residual myometrium thickness between groups (Group 1: 5.7 ± 2.3 mm, Group 2: 6.1 ± 1.9 mm, Group 3: 5.9 ± 1.8 mm; p = 0.814). Demographic data were similar in both groups. Operation time, need for additional sutures, hospital stay, preoperative hemoglobin value, postoperative hemoglobin value were similar in all three groups. Erythrocyte suspension was given to 1 patient from the single-patient group, 3 from the double-patient group, and 2 from the renewed patient group. While none of the patients had fever; It was observed that the incision site was opened in 2 people in the single-patient group and 1 in the double-patient group. Comment: Single and double layer closure or renewed double layer closure of the uterus incision after cesarean delivery results in a similar cesarean scar defect.