Çevrimiçi oyun bağımlılığın iki zeka türü: duygusal - ruhsal zeka ile ilişkisi ve oynama motivasyonu niteliğinin düzenleyici etkisi
The relationship of online gaming addiction with two intelligence types: emotional – spiritual intelligence and the moderating effect of gaming motives
  1. Tez No: 645851
  2. Yazar: SENA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma patolojik oyun bağımlılığının ruhsal zeka ve duygusal zeka ile olan ilişkisini incelemeyi hedeflemiştir. Aynı zamanda oyun oynama motivasyonlarının bu ilişkilere düzenleyici bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 122 çevrimiçi oyuncusundan oluşmaktadır. Oyunculardan çevrimiçi anket yoluyla, ilgili demografik bilgileri, ölçekleri ve oyun oynama alışkanlıklarına dair soruları cevaplamaları istenmiştir. Bulgulara göre erkeklerin ve daha genç oyuncuların çevrimiçi oyun bağımlılığı daha yüksek olduğu görülse de, bu sonuçlar istatiksel açıdan anlamlı olmamıştır. Fakat erkeklerin toplam oynadığı oyun sayısının ve çevrimiçi oyun bağımlılığın ekonomik kazanç boyutundaki puanlarının anlamlı derecede kadınlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Duygusal zeka ile çevrimiçi oyun bağımlılığı arasında anlamlı zayıf negatif bir ilişki vardır. Oyun oynama motivasyonlarının bu ilişkide düzenleyici rol almadığı görülmüştür. Aynı şekilde ruhsal zeka ile çevrimiçi oyun bağımlılığı arasında anlamlı zayıf negatif bir ilişki vardır. Oyun oynama motivasyonlarının bu ilişkide de düzenleyici rol almadığı görülmüştür. Fakat her ikisinde de koşullu düzenleyici etkisi incelenmiş ve“Oyunda en üst kademeye erişmek”motivasyonunda motivasyonun her iki ilişkiyi güçlendirdiği; ruhsal zeka ve duygusal zekanın negatif etkilerini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research proposes the relation of pathologic online gaming addiction with emotional and spiritual intelligence. This research also includes the effect of gaming motivations on the relation of gaming addiction with emotional intelligence and spiritural intelligence. The sample of the research composes of 122 online gamers. Those gamers have been asked to fill related scales and to answer questions regarding demograhic information and gaming habits via an online survey. Comparing women gamers, men and younger gamers have insignificantly higher scores of online gaming addiction and significantly higher number of total game and scores of economic gain, which is one of the subscale of online gaming addiction. The results show that there is a significant weak and negative correlation between emotional intelligence and online gaming addiction but the gaming motivations have no significant moderating effect on this relation. Also, there is a significant weak and negative correlation between spiritual intelligence and online gaming addiction but the gaming motivations have no significant moderating effect on this relation too. However, both relation is examined in the respect of conditional effects of motivations and the motivation of“Reaching the highest level of the game”made both relation stronger and increased their negative effects on gaming addiction.