0-6 aylık sağlıklı bebeklerde yüzüstü pozisyon sürecinin incelenmesi
Investigation of the prone position process in 0-6 months healthy i̇nfants
- Tez No: 645852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR AĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma 0-6 aylık sağlıklı bebeklerde yüzüstü pozisyon sürecini; uyanık yüzüstü pozisyon süresini, annenin bu konuyla ilgili bilgisini, uyanık yüzüstü pozisyon süresi ile bebek duyusal işlemleme, bebek uyku davranış bulguları ve anne depresyon, anksiyete ve stres düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Ayrıca çalışmada bebek duyusal işlemleme, bebek uyku davranış bulguları ve anne depresyon, anksiyete ve stres düzeyi arasındaki ilişkiler de incelendi. Çalışmaya 0-6 aylık 82 sağlıklı bebek dahil edildi. Bebeklerin sosyodemografik bilgileri kaydedildikten sonra yüzüstü pozisyon bilgileri için araştırmacı tarafından çalışma için özel hazırlanan Yüzüstü Pozisyon Bilgileri Formu, duyusal işlemleme için Yeni Doğan Duyu Profili 2 (YDP 2), uyku davranışları için Bebek Kısa Uyku Anketi (BISQ) ve anne emosyonel durumu için Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS 21) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerin uyanık yüzüstü pozisyon süresi ortalama 22 dk olarak bulundu. Annelerin %43.9'unun yüzüstü pozisyonun önemi ile ilgili bilgi sahibi olmadığı tespit edildi. Bebeklerin uyanık yüzüstü pozisyon süresi ile YDP 2 total skoru, uyku davranış bulguları ve DASS 21 skorları arasında ilişki olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the prone position process in 0-6 months healthy infants; the awake prone position duration, the mother's knowledge of this issue, the relationship between awake prone position duration and infant sensory processing, infant sleep behavior results and maternal depression, anxiety and stress level. In addition, the relationship between infant sensory processing, infant sleep behaviour results and maternal depression, anxiety, and stress level were also examined. This study included 82 healthy infants between 0-6 months. After recording the demographic data of the infants, Prone Position Information Form specially prepared for the study by the researcher for prone position information, Infant Sensory Processing 2 (ISP 2) for sensory processing, Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ) for sleep behaviours and Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS 21) for maternal emotional status was used. According to the results, the average awake prone position duration was found 22 minutes for infants. It was determined that %43.9 of the mothers didn't have information about the importance of the prone position. It was detected that there was no correlation between awake prone position duration and ISP 2 total score, sleep behaviour results and DASS 21 scores (p>0.05).