Zeytin üretiminde enerji analizi: Hatay ili örneği
Energy analysis in olive production: Hatay province example
  1. Tez No: 645872
  2. Yazar: HASAN AYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Binlerce yıldır bereketi, barışı, sağlığı ve hatta ölümsüzlüğü temsil eden zeytin ağacının topraktan soframıza gelene kadar ki serüveni, yıllar boyunca sadece küçük değişikliklere maruz kalmıştır. Gelişen teknoloji, enerjiye duyulan ihtiyacın artması, ekonomik zorluklar bizleri verim analizleri yapmaya, daha etkin ve daha verimli üretime zorlamaktadır. Bu nedenle bu çalışmadaki amaç, zeytin ağacının hasat dönemine kadar olan bakım süreci, hasat zamanı ihtiyaç duyulan enerji sarfiyatını hesaplamak, girdi-çıktı analizini yapmaktır. Bu çalışma, Hatay ilinin Altınözü ilçesine bağlı zeytin işletmelerinden soru-cevap şeklinde hazırladığımız ankette toplanan verilerden yola çıkarak hazırlanmıştır. Yapılan bu çalışma ile zeytin üretiminin toplam enerji girdisi 16764.55 MJ/ha, toplam enerji çıktısı 47521.55 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Enerji girdi-çıktı oranı 2.83, özgül enerji değeri 4.15 MJ/kg, net enerji verimi 30757 MJ/ha olarak bulunmuştur. Zeytin üretiminde en yüksek enerji girdisi %45.85 oranı ile azot gübresi kullanımının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Representing abundance, peace, health and even immortality for thousands of years, the adventure of the olive tree until it came to our table from the soil has only been subject to minor changes over the years. Developing technology, increasing demand for energy, economic difficulties force us to perform yield analyzes and produce more efficient and more efficient production. For this reason, the aim of this study is to calculate the energy consumption required during the maintenance process of the olive tree until the harvest period to make input-output analysis. This study was prepared from the data collected in the questionnaire prepared in the form of question and answer from olive producers of Altınözü district of Hatay province. With this study, total energy input of olive production was calculated as 16764.55 MJ/ha and total energy output was calculated as 47521.55 MJ/ha. Energy input-output ratio is 2.83, specific energy value is 4.15 MJ/kg, net energy efficiency is 30757 MJ/ha. In olive production, the highest rate of use among total energy inputs was found to be nitrogen fertilizer energy with 45.85%.