Hatay ekolojik koşullarında çörek otu (Nigella sativa L.) bitkisinin farklı ekim zamanlarında verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of the crop honey (Nigella sativa L.) plant in different culture times in hatay ecological conditions
  1. Tez No: 645883
  2. Yazar: YILMAZ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALPASLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yıllarında, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi tıbbi bitkiler deneme alanında, Hatay ekolojik koşullarında farklı ekim dönemlerinde ekilen çörek otunun (Nigella sativa L.) verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme; tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede 15 Kasım, 1 Ocak, 15 Şubat, 1 Mart, 15 Mart, 1 Nisan, 15 Nisan, 1 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerinde ekim yapılmıştır. Çalışmada tarla denemesi sırasında ve hasat sonrasında fenolojik, bitkisel, verim ve verim unsurları ile ilgili bazı özellikler incelenmiştir. Alınan ölçümler sonucunda bitki boyu 19.03-54.00 cm, dal sayısı 8.80-3.78 adet/bitki kapsül sayısı 3.73-20.67 adet/bitki, bin tane ağırlığı 3.04-2.10 g, tohum verimi 3.65-51.81 kg da-1, yağ oranı % 22.47-32.07 değerler arasında bulunmuştur. Hatay ekolojik şartlarında yaz sıcaklıklarının erken artması nedeniyle, bu dönemlerde yazlık ekimde verim ve verime ilişkin değerler kışlık ekime göre azalmıştır. Bu nedenle, Hatay ekolojik koşullarında çörek otu için en uygun ekim zamanı olarak 1-15 Kasım tarihleri önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018-2019, in order to determine the yield and yield components of Nigella sativa L. cultivated in different cultivation periods in Hatay ecological conditions at Mustafa Kemal University, Faculty of Agriculture, Medical Plants trial area. Trial; The parcels split in random blocks were carried out with 3 repetitions according to the trial pattern. In the trial, sowing was carried out on 15 November, 1 January, 15 February, 1 March, 15 March, 1 April, 15 April, 1 May and 15 May. In the study, some properties related to phenological, vegetable, yield and yield components were examined during field trial and after harvest. As a result of the measurements taken, the plant height is 19.03-54.00 cm, the number of branches is 8.80-3.78 number/plant the number of plant capsules 3.73-20.67 number/plant, thousand grain weight is 3.04-2.10 g, seed yield is 3.65-51.81 kg.da-1, constant oil rate % was found between 22.47-32.07 values. Due to the increase of summer temperatures early in Hatay ecological conditions, the yield and yield factors of summer planting decreased in this period compared to winter planting. For this reason, November 1-15 is recommended as the most suitable sowing time for black seed in Hatay ecological conditions.