Kompost uygulaması yapılan toprakların ve bu topraklarda yetiştirilen bitkilerin perflorlu bileşik içeriklerinin saptanması
Determination of perflorated compound contents of biosolids-amended soils and plants grown in these soils
- Tez No: 645887
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çöplerin geniş alanlara yayılmasını önlemek amacıyla, biyolojik atıklar kompostlara dönüştürülmekte ve gübre amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu uygulamalar sırasında, kompostların içinde kalan perflorlu bileşikler tarımsal alanların kirlenmesine neden olmaktadır. Bu bileşikler besin zinciri yoluyla taşındıklarından önce bu topraklarda yetişen bitkilere, ardından da hayvanlara ve insanlara geçebilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle beş farklı kompostun perflorooktanoik asit (PFOA) ve perflorooktan sülfonik asit (PFOS) içerikleri belirlenmiştir. Ortalama PFOA ve PFOS konsantrasyonları sırasıyla 26.1–102.0 µg g−1 ve 0.211–0.649 µg g−1 arasında bulunmuştur. Sonra kompost eklenen topraklara buğday ve mısır ekilmiştir. Ardından buğday ve mısırların saplarına, yapraklarına ve tanelerine geçen PFOA ve PFOS miktarları LC-MS/MS aracılığıyla belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bitkilere toplam perflorlu bileşik geçişinin sap > yaprak > tane şeklinde gerçekleştiğini göstermiştir. Ayrıca, perflorlu bileşiklerin, bitkilerin klorofil ve çözünür protein sentezi üzerine etkileri araştırılmıştır. PFOA ve PFOS konsantrasyonlarının artması ile klorofil ve çözünür protein sentezinde azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological wastes are converted into composts and are often used for fertiliser purposes to prevent spreading of waste to large areas. During these applications, perfluorinated compounds remaining in compost cause pollution of agricultural areas. Since these compounds are transported through the food chain, they can first be passed on to the plants growing on these soils, then to animals and humans. In this study, firstly, perfluorooctanoic acid (PFOA) and perfluorooctane sulphonic acid (PFOS) levels were determined in five different composts. Mean PFOA and PFOS concentrations were between 26.1–102.0 µg g−1 and 0.211–0.649 µg g−1, respectively. After sowing wheat and corn, compost was applied. The amount of PFOA and PFOS that passed to the stalks, leaves, and grains of wheat and corn was determined by LC-MS/MS. Obtained results showed that the total perfluorinated compounds migration decreased as follows: stalk>leaf>grain. Furthermore, the effects of PFOA and PFOS on chlorophyll concentration and soluble protein were examined. A decrease in chlorophyll formation and soluble protein content was observed with increasing PFOA and PFOS concentrations.