Evaluation of the architects' concern of the accessibility in intensive care units referring to evidence-based design
Mimarların yoğun bakım ünitelerinde erişilebilirlik konusundaki endişelerinin kanıta dayalı tasarıma başvurarak değerlendirilmesi
- Tez No: 645908
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Teknolojik ve tıbbi gelişmeler ve hasta merkezli yaklaşımın farkındalığı nedeniyle, sağlık merkezlerinde hemşirelik birimlerinin mimari tasarım müdahaleleri uygun bir bakım süreci sağlamak için çok önemli hale gelmektedir. Çeşitli hemşirelik birimleri arasında, Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) ortamı, görünürlük ve fiziksel erişilebilirlik açısından hastalara sürekli ve hızlı erişim sağlamalıdır. Bu alanda, tıbbi, sosyal veya hemşirelik gibi mimari özelliklerin yanı sıra, görsel ve fiziksel erişilebilirlik özelliklerinin YBÜ'lerinde hasta güvenliği ve personel verimliliği üzerindeki etkisini açıklığa kavuşturan çeşitli kanıtlar bulunmaktadır. Bu konular, sağlık mimarlarını farklı disiplinlerden farklı bilgi kaynaklarını kullanarak YBÜ'lerinin erişilebilirlik özelliklerini bulmaya zorlar. Bununla birlikte, sağlık mimarları için sistematik bir yaklaşımla açık bilgi toplamak ve bunları YBÜ'lerinin tasarım sürecinde dikkate almakta zorluklar vardır. Sistematik ve bilimsel bir yaklaşım olan Kanıta Dayalı Tasarım (KDT), sağlık mimarlarına Sistematik İnceleme (Sİ) aracılığıyla bilimsel bilgi toplamaları için bir yol sağlar. Bu çalışmanın amacı, mimarların YBÜ'lerinin tasarımında görsel ve fiziksel erişilebilirlik konusundaki endişelerini KDT ile değerlendirmektir. Bu hedefe ulaşmak için Iran ve Finlandiya'da iki YBÜ gözlendi. Ardından, verimliliğini etkileyen görsel ve fiziksel erişilebilirlik özelliklerini bulmak için Sİ yapıldı. Daha sonra, on sağlık mimarı (Türkiye'den) on beş açık uçlu ve kapalı uçlu soru ile görüşüldü. Son olarak, nitel veriler Sİ'nin bulgularına atıfta bulunularak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, YBÜ'lerinin tasarım sürecinde tasarım ve bilimsel araştırma arasında bir boşluk vardı ve mimarlar tasarım sürecinde herhangi bir bilimsel araştırmaya atıfta bulunmadılar. Mimarların erişilebilirlik özellikleri hakkındaki bilgisinin, tasarım yönetmelikler, tıbbi danışman, tasarlanan projeler, kişisel deneyimler ve firmanın talepleri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklara yönlendirildiği bulunmuştur. Kanıta dayalı tasarımın, mimarların güvenli ve verimli bir YBÜ ortamı tasarlama yaklaşımını geliştirebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the technological and medical improvements and awareness of the patient-centered approach, architectural design interventions of nursing units in healthcare centers are becoming very important to provide a suitable care process. Among various nursing units, the Intensive Care Unit (ICU) environment needs to provide constant and quick access to patients in terms of visibility and physical accessibility. In this field, there is various evidence beyond the architectural filed such as medical, social, or nursing that clarifies the impacts of the visual and physical accessibility features on the patients' safety and staff efficiency in ICUs. These issues force healthcare architects to find ICUs' accessibility features by using different sources of knowledge from different disciplines. However, there are difficulties for healthcare architects to gather explicit knowledge in a systematic approach and consider them in ICUs' design process. Evidence-Based Design (EBD), as a systematic and scientific approach, provides a way for healthcare architects to gather scientific knowledge through the Systematic Review (SR). This study aims to evaluate the architects' concern about visual and physical accessibility in ICUs' design with the help of EBD. For achieving this aim, two ICUs were observed in Iran and Finland. Then, SR was conducted to find visual and physical accessibility features that impact the patients' safety and staff efficiency in ICUs. After that, ten healthcare architects (from Turkey) were interviewed with fifteen open-ended and close-ended questions. Finally, qualitative data were evaluated by referring to SR's findings. According to the results, there was a gap between design and scientific research in the ICUs' design process, and architects did not refer to any scientific research through the design process. It was found that the architects' knowledge about accessibility features was routed in various sources, including design guidelines, medical advisor, designed projects, personal experiences, and firm's demands through ICUs' design process. It is concluded that the EBD can improve the architects' approach to design a safe and efficient ICUs' environment.