Neşet Ertaş'ın türkülerinde folklorik unsurlar
Folkloric elements in Neşet Ertaş's songs
  1. Tez No: 645909
  2. Yazar: ÇİĞDEM KANDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞEBNEM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Neşet Ertaş'ın türkülerinde bulunan folklorik unsurların tespit edilmesi ve bunların türkülerine olan yansımalarının ne şekilde olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu bu çalışmada sözü ve müziği Neşet Ertaş'a ait olan türküler, sadece sözü Neşet Ertaş'a ait olan türküler ve sadece müziği Neşet Ertaş'a ait olan türküler toplanmış ve folklorik açıdan değerlendirilmiştir. Yapılan bu folklorik tespitler, Sedat Veyis Örnek ve Erman Artun'un tasnifleri göz önüne alınarak elde edilen bulguların tasnifi şeklindedir. Folklorik unsurların Neşet Ertaş'ın türkülerinde geçtiği yerler aktarılmış, halk bilimindeki tanımlamaları yapılmış ve değerlendirmeler yapılarak bunların kullanış amaçları belirtilmiştir. Çalışmanın elde edilen sonuçlarına göre Neşet Ertaş, yazdığı ve söylediği türkülerinde yaşadığı Kırşehir'in bozkır coğrafyasında bulunan halk kültürünü ve genel olarak Anadolu kültürünü oldukça zengin bir malzemeyle yansıttığı görülmüştür. Özellikle o bölgeye ait deyimlere, söyleyişlere, inanış ve bakış açılarına türkülerinde oldukça yer veren Neşet Ertaş'ın Türk halkbilimi açısından oldukça zengin bir malzeme sunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify the folkloric elements in the folk songs of Neşet Ertaş and to reveal the reflections of these on his folk songs. In this study, folk songs whose words and lyrics belong to Neşet Ertaş, only those whose words belong to Neşet Ertaş and only those whose music belongs to Neşet Ertaş were collected and evaluated folklorically. These folkloric determinations are in the form of a classification of the findings obtained considering the classifications of Sedat Veyis Örnek and Erman Artun. The places where the folkloric elements pass in the folk songs of Neşet Ertaş have been transferred, their definitions in folklore have been made, and their purpose of use has been specified by making evaluations. According to the results obtained from the study, Neşet Ertaş was seen to reflect the folk culture in the steppe geography of Kırşehir, where he lived and wrote in his songs, and Anatolian culture in general with a very rich material. Especially Neşet Ertaş, who has a lot of expressions, sayings, beliefs and perspectives in his region, has been found to offer a very rich material in terms of Turkish folklore.