Bankalarda etkinlik analizi: Kriz dönemlerinde Türk ticaret bankaları üzerinde bir araştırma
Efficiency analysis in banks: A research on Turkish commecial banks in crisis periods
  1. Tez No: 645921
  2. Yazar: MEHMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Finansal sistem içerisinde bankaların, kaynaklarını hangi yönde ve ne kadar etkin kullandıkları büyük önem taşımaktadır. Özellikle kriz dönemlerinde belirginleşen banka bilançolarındaki bozulmalar, krizin etkilerini gözler önüne sermektedir. Buna göre kriz dönemlerinde hangi bankaların etkin, hangi bankaların ise etkinlikten uzak olduklarının karşılaştırmalı tespiti, banka yönetimi ve finansal sistem açısından önem arz etmektedir. Çalışma, Türk bankacılık sektöründe yer alan ticari bankaların, 2001 bankacılık krizi ve 2008 küresel finansal kriz dönemlerinde karşılaştırmaları amacıyla gerçekleştirilmiş olup bu kapsamda veri zarflama analizi kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada, birinci bölümde kapsamlı bir literatür taraması ve değerlendirmesine yer verilirken, ikinci bölümde uygulanacak analiz yöntemine ilişkin bilgi verilmiş, son bölümde ise uygulama yapılarak çeşitli bulgular sunulmuştur. Kullanılan veriler ve ele alınan dönemdeki analiz sonuçları değerlendirildiğinde, 2001 bankacılık krizinde, yabancı sermayeli bankaların diğer sermaye gruplarında yer alan bankalara göre daha etkin oldukları, 2008 küresel finansal krizinde ise kamusal sermayeye sahip bankaların diğer sermaye gruplarında yer alan bankalara göre daha etkin oldukları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the financial system, it is of great importance in what aspect and how effectively banks use their resources. The disruption in the bank balance sheets, which has become evident especially in times of crisis, unveils the effects of the crisis. Hence, the comparative determination of which banks are effective or ineffective during periods of crisis is significant in terms of bank management and financial system. The current study was carried out to compare commercial banks in the Turkish banking sector during the 2001 banking crisis and 2008 global financial crisis periods, and data envelopment analysis was used within this context. In the present study consisting of three sections, a comprehensive literature review and evaluation is done in the first section, while information about the analysis method to be applied in the second section is provided, and in the last part, various findings are presented by performing the application. When the data used and the results of the analysis analysed are evaluated, it reveals that the banks with foreign capital were more effective in the 2001 banking crisis than the banks in other capital groups and that the banks with public capital were more effective than the banks in other capital groups in the 2008 global financial crisis.