René guénon'un ezeli hikmet anlayışı
The understanding of sophia perennis of René Guénon
  1. Tez No: 645920
  2. Yazar: İSLAM EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Geleneksel Ekol içinde önemli bir yer edinen René Guénon'un ezeli hikmet konusundaki düşünceleri ve düşünce tarihinde ortaya çıkan benzer görüşler değerlendirilmiştir. Guénon'un ezeli hikmet ile ilgili görüşlerinden hareketle dinlerin hakikat çerçevesinde yeri tespit edilmiştir. Dinlerin dışında olan suretler değişse de özünde bulunan hakikatin değişmeyeceği görülmüştür. Onun bu düşüncelerinin oluşmasında İbnü'l-Arabî'nin vahdet-i vücûd öğretisi oldukça etkili olmuştur. Hakikat üzerine olan düşünceleri dinsel çoğulculuk etrafında farklı yorumlara sebebiyet vermiştir. Guénon'un düşünceleri genel olarak incelendikten sonra ilahi ilkenin kendisini bütün dini geleneklerde açığa çıkardığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work examines the concept of Sophia Perennis in René Guénon, who is an important figüre within the Traditional Ecole, and in thinker in the History of Thought. With the concept of Sophia Perennis of Guénon the situation of religions within the frame of truth was determined. Altought forms of different religions change, it is seen that, the truth within their essences doesn't change. The doctrine of unity of existence of Ibnal-Arabî is influencial in the formation of this ideas. His views on truth caused different comments about religious pluralism. After examination of Guénon's views in general, it is concluded that divine principle exposed itself in all religious traditions.