Sahâbe kıraatlerinin tefsire yansıması-Râzî örneği-
Reflection of companions of prophet Muhammad's recitations to Quran explanation-essay of Râzî-
  1. Tez No: 645926
  2. Yazar: YAHYA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kur'ân-ı Kerim'i anlama gayretinin bir ürünü olan tefsir eserlerinde müfessirler manaya etki eden kıraatlere de yer vermişlerdir. Kur'ân-ı Kerim'in ilk muhatapları olan ve onu bizzat Hz. Peygamber'den (s.a.v.) öğrenerek aynı şekilde başkalarına öğreten sahâbe ve kıraatleri de müfessirler için önemli bir referans olmuştur. Bu çalışmada kıraatler açısından zengin bir eser olan Fahreddin Râzî'nin Mefâtîhu'l-gayb isimli tefsirindeki sahâbe kıraatleri ve tefsire yansıması konu edinilmiştir. Girişin ardından iki bölüm ve sonuçtan müteşekkil olan tezin birinci bölümünde, kıraat ilmi hakkındaki kısa bilgilerin yanında Fahreddin Râzî'nin hayatı, ilmi kişiliği ve kıraatlere yaklaşımıyla kıraat-tefsir ilişkisi konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise sahâbe kıraatlerinin zikredilen tefsire yansıması, tefsirde kıraat isnat edilen sahâbîler, müellifin sahâbe kıraatlerini nakletmedeki yöntemi ile bu kıraatleri nakletmesindeki gayeler ve tefsire etkisi konuları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In works of hermeneutics, an output of endeavour of comprehension of Quran, explicators include also recitations which have effect on meaning. The first collocutors of Quran, who learned it from prophet Mohammed in person and taugth it to others: companions and their recitations have also become significant references for explicators. In this work, recitations of companions and their reflection to explanation of Quran in Fahreddin Râzî's Quran explanation by the name of Mefâtîhu'lgayb, a rich work in terms of recitations, are discussed. In the first chapter of this thesis, which is consistent of a conclusion and two chapters following an abstract, beside short notions about hermeneutics Fahreddin Râzî's life, academic personality and his approach to recitations are reviewed. As for the second chapter, in terms of recitation- explanation relation, recitations of companions' reflection to the mentioned explanation, companions who were imputed recitations in explanation, authors' method of reporting companions' recitations and aim of reporting these recitations and their effect on explanation are mentioned.