Yüksek din öğretiminin öğrencilerin dinî uzlaşma kültürlerine etkisi -RTEÜ İlahiyat Fakültesi Örneği-
The effect of higher religious education on students' religious reconciliation culture -the case of RTEU Faculty of Theology-
  1. Tez No: 645925
  2. Yazar: ŞEYMA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAMALİ NAZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yüksek din öğretiminin dinî uzlaşma kültürüne etkisinin ele alındığı bu araştırmada, konuyla ilgili öğrenci fikirlerine odaklanılmıştır. Araştırmada hem dinî uzlaşma kültürüyle ilgili teorik çerçeve sunulduğu hem de öğrencilerin bu konu hakkındaki görüşlerinden hareket edildiği için nitel yöntemler kullanılmıştır. Teorik çerçeve doküman analizi yöntemiyle hazırlanırken, araştırmanın temaları olan uzlaşma, çatışma, öteki, empati ve iletişim bölümleri de bu esnada belirlenmiştir. Öğrencilerin bu konu hakkındaki fikirlerine araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla ulaşılmıştır. Bu doğrultuda örneklem olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 2018-2019 eğitim öğretim yılında mezun olan 27 son sınıf öğrencisiyle görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerden elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle dört ana tema içerisinde değerlendirilmiştir. Öğrencilerin aldıkları ilahiyat eğitiminin ötekileştirme ve çatışmaya neden olabileceğini belirtmesine rağmen, çoğunun bu eğitimin hem empati ve iletişim kurmaya hem de dinî uzlaşma kültürüne katkı sağladığını düşündüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research that addresses the effect of higher religious education on religious reconciliation culture focuses on the views of students about the subject. In the research, qualitative methods were used since theoretical framework for religious reconciliation culture and students' views on the topic were presented. Theoretical framework was prepared with document analysis method. Also, the themes of the research were determined as reconciliation, conflict, other, empathy and communication. The students' views about this issue were reached using a semi-structured interview form prepared by the researcher. Interviews were conducted with 27 senior students who graduated from Recep Tayyip Erdogan University Faculty of Theology, chosen as the sample of the research. Data obtained from the students were evaluated in four main themes by using descriptive analysis and content analysis methods. According to the results, although students think that theological education can cause othering and conflict, most of them expressed that this education contributes to both empathy, communication and religious reconciliation culture.