STEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerin problem çözme becerisine etkisi
STEM activities pre-school students effecton problem-solving skills
  1. Tez No: 645927
  2. Yazar: ZEYNEP DİDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı; STEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin problem çözme becerisine etkisini incelemektir. Açıklayıcı durum çalışması yöntemi kullanılan bu çalışmada STEM etkinlikleri her hafta bir etkinlik olacak şekilde 8 hafta uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Trabzon ili Araklı ilçesinde devlet ilkokulunun anasınıfında 2019-2020 yılında öğrenim gören 32 öğrenci, 2 okul öncesi öğretmeni ve 6 veli oluşturmaktadır. Araştırmada 5-7 yaş çocuklar için problem çözme beceri ölçeği, öğretmen ve velilerle yapılan mülakat notları ve saha notları kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ve betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda STEM etkinliklerinin okul öncesi çocukların problem çözme becerisini geliştirdiği ve STEM etkinlikleri ile çocukların bilişsel, dil, psiko motor, sosyal- duygusal ve öz bakım gelişimi için uygun olduğu ve bu alanlarda çocukların gelişimine katkı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of STEM activities on problem solving skills of kindergarten students. In this explanatory case study, STEM activities have been implemented over an 8-week-period, being one activity for each week. The examined group consists of 32 children attending the kindergarten of a primary state school in Araklı, Trabzon during the school year 2019-2020, 2 pre-school teachers and 6 parents. In the research, the problemsolving skill scale for 5-7 year-old children, interviews with teachers and parents, and field notes were used. The data were analyzed using the SPSS package program, and through descriptive analysis. As a result of the research, it is determined that STEM activities improve the problem-solving skills of kindergarten children, are suitable for children's cognitive, language, psychomotor, social-emotional and self-care development, and contribute to the development of children in these areas.