Değer temelli hemşirelik girişimi: Hastanede hemoliz olan kanların tespit edilmesi ve eğitim verilerek eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Valeu-based nursing initiavite: Determination of blood samples with hemolysis in hospital and assessment of the effectiveness of education by providing training
- Tez No: 645929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, hastanenin acil servisinde hemoliz olan kanların tespit edilerek, kan alan hemşirelere değer temelli eğitim verilmesi ve eğitimin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Edirne ilindeki bir kamu devlet hastanesinin acil servisinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü hemşireler oluşturdu. Birinci eğitim zamanı acil serviste 23 hemşire çalışmaktaydı ve eğitime 21 hemşire katıldı. İkinci eğitim zamanı acil serviste 27 hemşire çalışmaktaydı. İkinci eğitim, birinci eğitime katılan 21 hemşire ile yapıldı. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan laboratuvar gözlem formu, eğitim öncesi ve eğitim sonrası soru formu kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve ki-kare test tekniği kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %81'i kadın, %42,9'u 25-30 yaş arasında, %85,7'si hizmet içi kan alma eğitimi almış, %52,4'ünün mesleki deneyimi 2-5 yıl arasında, %66,7'sinin acil servis deneyimi 1 yıl altındadır. Birinci eğitim öncesinde, acil servisten laboratuvara gönderilen numune sayısı 5717, hemolizli numune sayısı 373, hemoliz oranı %6,5 olarak bulundu. Birinci eğitim verildikten sonra acil servisten laboratuvara gönderilen numune sayısı 7147, hemolizli numune sayısı 324, hemoliz oranı %4,5 olarak bulundu. İkinci eğitim sonrası acilden laboratuvara gönderilen numune sayısı 7246, hemolizli numune sayısı 236, hemoliz oranı %3,2 olarak bulundu. Birinci eğitim sonrası hemoliz oranının %2, ikinci eğitim sonrası hemoliz oranının %1,3 düştüğü bulundu. Hemoliz oranlarında düşme olması verilen eğitimin etkili olduğunu gösterdi. Hastaneye yeni başlayan hemşirelere oryantasyon, çalışmakta olan bütün hemşirelere belirli aralıklarla değer temelli güncel kan alma ve hizmet içi eğitim verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This master thesis is conducted semi-experimentally in order to determine blood hemolysis at emergency service of hospital and to investigate effectiveness of value-based training given to nurses. Research samples consisted of volunteered nurses working at emergency department of a public state hospital in Edirne province During the first training, 23 nurses were working at emergency service and 21 of them participated to the first training. During the second training 27 nurses were working at emergency service and the second training was conducted with 21 nurses who participated to the first training. For the collection of data, prepared by researcher with literature survey, laboratory observation form, pre-training and post-training questionnaire used. For analysis of data descriptive statistical analysis and chi-square test technique were used. 81% of the nurses participated to research are women, 42.9% aged between 25-30, 85.7% already received in-service phlebotomy training, 52.4% having 2-5 years working experience, 66.7% having emergency service experience less than 1 year. Before the first training, it is found that the number of samples sent to laboratory from emergency service is 5717 and the number of samples with hemolysis is 373 with the rate of hemolysis being 6.5%. After the first training, it is found that the number of samples sent to laboratory from emergency service is 7147 and the number of samples with hemolysis is 324 with the rate of hemolysis being 4.5%. After the second training, it is found that the number of samples sent to laboratory from emergency service is 7246 and the number of samples with hemolysis is 236 with the rate of hemolysis being 3.2%. It is found that the decrease in the hemolysis rate is 2% after the first training and 1.3% after the second training. Decrease in the hemolysis rate pointed that the training was effective. Orientation for nurses who are new to the hospital, value-based up-to-date blood collection and in-service training are recommended to all working nurses at regular intervals.