Pediatrik onkoloji hastalarına uygulanan uğraşı temelli hemşirelik programının kemoterapiye bağlı semptomlara ve memnuniyete etkisi
The effect of occupational-based nursing program applied to pediatric oncology patients on chemotherapy-related symptoms and satisfaction
  1. Tez No: 762127
  2. Yazar: ŞULE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı pediatrik onkoloji hastalarına uygulanan Uğraşı Temelli Hemşirelik Programı (UTHeP)'nın kemoterapiye bağlı semptomlara ve memnuniyet düzeyine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma metodolojik ve girişimsel olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Metodolojik olarak, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği 7-12 (MSDÖ 7-12)'nin uyarlama çalışması, 7-12 yaş 70 pediatrik onkoloji hastası ile yapılmıştır. Girişimsel aşamada 30 müdahale, 30 kontrol olmak üzere 7-12 yaş 60 pediatrik onkoloji hastasıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma yapılmıştır. Girişim grubuna beş gün boyunca, günde ortalama 30 dakika UTHeP uygulanmıştır. Veriler“MSDÖ 7-12”,“Hastanede Yatan Çocuklar için Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği (ÇPSTÖ)”ve“Çocuk Memnuniyet Formu (ÇMF)”ile toplanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmamış ve girişim grubu ile aynı sıklıkta aynı veri toplama araçları uygulanmıştır. Veriler t-testi, ki-kare ve varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: MSDÖ 7-12'nin Cronbach alfa değeri 0.83 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of study is to evaluate the effect of the Occupation-Based Nursing Program (OBaNuP) applied to pediatric oncology patients on chemotherapy related symptoms and satisfaction level. Method: Research included methodology and experimental parts. In methodological part, the adaptation study of Memorial Symptom Assessment Scale 7-12 (MSAS 7-12) was conducted with 70 pediatric oncology patients aged 7-12 years. In experimental part, a randomized controlled study model was used with 60 pediatric oncology patients (30 interventions and 30 controls) aged 7-12 years. OBaNuP was applied to intervention group for an average of 30 minutes a day for five days. Data were collected with“MSAS 7-12”,“Psychosocial Symptoms Diagnostic Scale for Hospitalized Children”and“Child Satisfaction Form”. No intervention was made in the control group and the same data collection tools were applied at intervals as often as the intervention group. Data were analyzed by t-test, chi-square and variance analysis. Results: The Cronbach alpha value of MSAS 7-12 was found to be 0.83.