Sınıf öğretmenlerinin kekemelik hakkındaki bilgi, tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Examinationof knowledge, attitudes and views of primary teachers about stuttering
- Tez No: 645930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kekemelik, sıklıkla görülen bir konuşma bozukluğu olmasına rağmen kekeleyen bireyler olumsuz tutumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı toplumun yapı taşlarından olan sınıf öğretmenlerinin kekemelik hakkındaki bilgi düzeylerini, kekeleyen bir birey ile ilgili görüşlerini ve davranışlarını incelemektir. Çalışmaya 283 sınıf öğretmeni katılmıştır. Öğretmenlerin tutumları cinsiyet, konuşma bozukluklarına yönelik eğitim alma, daha önce kekeleyen öğrencisi bulunma ve mesleki kıdemleri göz önüne alınarak incelenmiş ve aralarında bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Sınıf öğretmenlerine, İnsan Özellikleri Kamuoyu Anketi – Kekemelik (POSHA-S) ve Kekeme Öğrencilere İlişkin Öğretmen Tutumları Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamız iki farklı ölçme aracının kullanılarak bütüncül incelemenin yapıldığı ilk çalışmadır. Sonuçlar, sınıf öğretmenlerinin kekemelik hakkında genel olarak olumlu bir tutumları olduğunu göstermiş olmasına rağmen sınıf öğretmenlerinin kekemelik hakkında bilgi eksiklikleri yaşadığını, konuşmaya müdahale edecek davranışlar sergileyebileceklerini, kekeleyen bir bireyin kişisel özelliklerini olumsuz sıfatlarla nitelendirebileceğini, kekeleyen öğrencilerin akademik başarılarına ilişkin kararsız kalabileceklerini, sınıf içerisinde kekeleyen öğrenci ile kekelemeyen öğrenci arasındaki dengeyi kurmakta zorluk yaşayabileceklerini ve kekemelik ile ilgili güncel yaklaşımlardan haberdar olmadığını göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin mesleki tecrübesi ve daha önce kekeleyen öğrencisinin bulunması daha olumlu tutumlar sergilemesine katkı sağlamamaktadır. Erkek sınıf öğretmenleri, kadın sınıf öğretmenlerinden daha olumsuz tutumlar sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Although stuttering is a common speech disorder, individuals who stutter may encounter negative attitudes. The aim of this study is to examine the knowledge level of classroom teachers, who are among the building blocks of society, about stuttering, their views and behaviors about an individual who stutters. 283 primary teachers participated in the study. Teachers' attitudes were examined considering their gender, education towards speech disorders, having students who stuttered before, and their professional seniority, and it was investigated whether there was a difference between them. Public Opinion Survey of Human Attributes- Stuttering (POSHA-S) and Teacher Attitudes Towards Stuttering Students Scale were applied to primaryteachers. Our study is the first study in which a holistic examination was performed using two different measurement tools. Although the results showed that primary teachers had a positive attitude towards stuttering in general, classroom teachers had a lack of knowledge about stuttering, they might exhibit behaviors that would interfere with speech, they could characterize the personal characteristics of an individual with negative adjectives, they could remain indecisive about the academic achievements of stuttering students, students who stuttered in the classroom. It shows that they may have difficulty in establishing the balance between the stuttering student and the student who does not stutter and is not aware of current approaches to stuttering. The professional experience of primaryteachers and the presence of students who stuttered before do not contribute to their more positive attitudes. Male primaryteachers exhibit more negative attitudes than female primary teachers.