Sanayide gürültüye bağlı işitme kayıplarında sağlık gözetimi ve bu kayıpların tespiti amacı ile yapılan işitme testlerinin yapılma koşullarının testlerin doğruluğuna olan etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of the conditions of hearing tests performed for health survey and determining these hearing losses in industry on the accuracy of the tests
- Tez No: 645928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanayide birçok makine, ekipman ve proses işitme sağlığına zarar verecek düzeyde gürültü üretmektedir. Bu ortamdaki çalışanlarda oluşan maruziyet, yavaş yavaş gelişen işitme kayıplarına, anlık yüksek şiddetteki gürültülerle ani işitme kayıplarına yol açabilmektedir. İşitme kaybı, yüksek gürültü seviyeleri nedeniyle demir çelik sektöründe önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Gerek çalışanların gerekse işveren ve yöneticilerin gürültü ve etkileri konusunda yeterli bilinç düzeyinde olmaları işitme sağlığına yönelik olumsuz etkilerin önlenmesinde son derece önemlidir. Gürültüye bağlı işitme kayıplarının oluşmasına karşı alınacak tedbirlerle bu meslek hastalığının önlenmesi başta olmak üzere verim artışından iş kazalarının azalmasına ve sosyal yönden sağlanacak birçok yararı içeren geniş bir yelpazede faydalar elde edilebilir. Öncelikle gürültüye bağlı işitme kayıplarının doğru koşullarda yapılan sağlık gözetimleri ile tespiti yapılmalıdır. Bu çalışmada uygun koşullarda yapılan işitme testlerinin, daha doğru sonuçlar vererek, gereksiz sevklerle iş, zaman kaybının önleyebileceği yönüyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2011-2018 yılları arasında demir çelik sanayisinde faaliyet gösteren iş yerinde işitme testleri incelenmiş, tüm frekanslardaki ölçümler Microsoft Excel ortamına aktarılıp yıllar arasındaki işitme seviyeleri irdelenmiştir. İlk yıllardaki verilerden son yıllardaki veriler çıkarılarak aradaki farklara göre işitme kayıpları incelenmiştir. 14598 hesaplama yapılmıştır. Her iki kulak için işitme test verilerine göre düzelme tespit edilenlerin toplamı: 6248 (%42), işitme test verilerinde kayıp tespit edilenlerin toplamı: 4806 (32,9), işitme seviyelerinde değişim olmayanların sayısı: 3544 (%24,3) olarak belirlenmiştir. Gürültüye bağlı işitme kayıplarında tedavi ve düzelme mümkün değildir. Bu durum, uygun koşullarda yapılmayan hatalı testler olduğunu sorunun buradan kaynaklandığını düşündürmektedir. Sonuç kısmında da belirtildiği gibi uygun koşullarda yapılan sağlık gözetimleri ile doğru verilere ulaşılabilir. İşitme sağlık gözetiminde işitme testinin yapılacağı koşulların uygun olması doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayacak, en temel amaç olan çalışan sağlığını korumaktan üretimin artışına, işveren için tazminat yükünün ortadan kalkmasına kadar geniş yelpazede birçok yarar sağlayacaktır. İşletme içinde ya da organize sanayi bölgelerinde birçok işletmenin kullanımı için oluşturulacak odyometrik test üniteleri doğru sonuçlara ulaşmada çok önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Many machinery, equipment and processes in the industry produce a level of noise that can damage hearing health. Employees exposed to this environment either develop a gradual hearing loss, or a sudden hearing loss occurred by sudden high intensity noises. Hearing loss stands out to be an important health problem in iron and steel industry due to high levels of noise. It is extremely important for employees, employers and managers to have sufficient awareness about noise and its effects, in order to prevent the negative impacts on their hearing health. If correct measures are taken against the occurrence of industrial noise-related hearing losses, a wide range of benefits can be achieved. These benefits include: the prevention of this occupational disease, increase in efficiency, reduction of work accidents and many social benefits can be obtained. First of all, hearing loss due to noise should be determined by health surveillance under the right conditions. In this study, it is aimed to evaluate the hearing tests performed under suitable conditions in terms of giving more accurate results and preventing work and time loss with referrals. In this study, the hearing tests at the workplace operating in the iron and steel industry between 2011 and 2018 were examined, the measurements at all frequencies were transferred to the Microsoft Excel environment and the hearing levels between the years were examined. Hearing losses were analyzed according to the differences, by extracting the data from the first years from the data in the last years. 14598 calculations were made. The total of those with improvement according to the hearing test data for both ears was: 6248 (42%), the total of those with loss in the hearing test data: 4806 (32.9), the number of those with no change in hearing levels: 3544 (24.3%). No treatment and recovery is possible in hearing loss due to noise. This situation suggests that there are faulty tests that are not carried out under appropriate conditions. As stated in the conclusion part, accurate data can be obtained with health surveillance under appropriate conditions. In the hearing health surveillance, the appropriate conditions for the hearing test will provide the right results, and will provide a wide range of benefits, from protecting the health of the employee, which is the most basic goal, to increasing production, eliminating the burden of compensation for the employer. Audiometric test units to be created for the use of many businesses in the enterprise or in the organized industrial zones will make a very important contribution to reaching the correct results.