Türk işaret dili kullanan işiten ve işitmeyen bireyler ile kullanmayan işiten bireyler arasında görsel bellek ile el beceri performansının karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of visual memory and dexterity performances between hearing and deaf individuals who are Turkish sign language si̇gners and hearing individuals who are not Turkish sign language si̇gners
  1. Tez No: 645936
  2. Yazar: BEGÜM MİNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Nöroloji, Occupational Therapy, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Türk İşaret Dili (TİD) kullanımının görsel bellek ve el beceri performansına etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya İşitmeyen TİD kullanıcısı 20 kişi, İşiten TİD kullanıcısı 20 kişi, İşiten TİD kullanmayan 20 kişi olmak üzere toplamda 60 katılımcı alındı. İşitmeyen ve işiten bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek, dominant el bilgileri; İşitmeyen bireylerin özgeçmişleri ve TİD kullanıcılarının TİD kullanımlarına ait bilgiler kaydedildi. Görsel belleğin değerlendirilmesi için Benton Görsel Bellek Testi (BVRT) ve el beceri performansının değerlendirilmesi için Minnesota El Beceri Testi (MMDT) Yerleştirme ve Döndürme alt testleri kullanıldı. Minnesota alt testleri 4 denemeli uygulama ile değerlendirildi. Bulgulara göre, tüm grupların BVRT doğru cevap ortalaması 13,58±1,49, MMDT-Yerleştirme Testi süre ortalaması 220,54±16,49, MMDT-Döndürme Testi süre ortalaması 176,77±15,12 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of the use of Turkish Sign Language (TSL) on visual memory and dexterity performance. There are 60 participants of the study, 20 deaf TSL users, 20 hearing TSL users and 20 hearing non TSL users. The age, sex, education level, profession, dominant hand of the dead and hearing individuals; background of the deaf individuals and information on TSL usage of the TSL users were recorded. Benton Visual Memory Test (BVRT) is used for the evaluation of visual memory and Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT) Placing and Turning sub-tests are used. The subtests of Minnesotta test is administered through four-trials. The findings indicate, the mean correct answer for the BVRT of all group was 13,58±1,49, the mean time for the MMDT- Placing Test of all group was 220,54±16,49, the mean time for the MMDT-Turning Test of all group was 176,77±15,12.