Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between smart phone addiction level with perceived parenting attitudes among adolescents
  1. Tez No: 527013
  2. Yazar: SERHAT KALEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada akıllı telefon bağımlılığının sosyo-demografik, sosyo-ekonomik ve akıllı telefon kullanım durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Bu araştırma ilişkisel tarama modelli betimsel bir çalışma niteliğindedir. Araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılından Manisa ili Soma ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında 9. ,10. ,11. ve 12.sınıflarda öğrenim gören 384' ü kız, 391' i erkek 775 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada ergenlerde akıllı telefon bağımlılığını ölçmek için“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”; algılanan anne baba tutumları belirlemek için“Anne Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ergenlerin sosyo-demografik, sosyo-ekonomik özelliklerine ve akıllı telefon kullanımına ilişkin verilerin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programından yararlanılarak frekans dağılımları, Pearson Korelasyon Katsayısı Tekniği, T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi Tekniği ve Tukey Analiz Tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda akıllı telefon bağımlılığı ile algılanan demokratik anne baba tutumu arasında negatif düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anne babasını demokratik olarak algılayan ergenlerin akıllı telefon bağımlılık düzeylerinin anne babasını otoriter olarak algılayan ergenlerin akıllı telefon bağımlılık düzeylerinden yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the relationship between smartphone addiction and perceived parent attitudes among adolescents. It has also been researched that smartphone addiction according to socio-demographic, socio-economic and smartphone usage situations. This study is a descriptive relationship study. 775 high school students (9th, 10th, 11th and 12th grades) were enrolled in this study. They were chosen from high schools in Soma, Manisa at the education year of 2017-2018. 384 of sample were female, 391 of them were male.“Smartphone Addiction Scale”was used to asses smartphone addiction at adolescence.“Parent Attitude Scale”was used to determine perceived parent attitudes.“Personal Information Form”was given to adolescents in order to have their socio-demographic, socio-economic information and data about their smartphone use habits. SPSS 21.0 was used for all statistical analysis. Frequency distribution, Pearson Correlation Coefficient, T-Test, one-way ANOVA and Tukey Analysis were used for statistical analysis. As a result of this research, a negative relationship was found between smartphone addiction and perceived democratic parental attitude. It is observed that the level of smartphone addiction of adolescents who perceive their parents as democratic is higher than the level of smartphone addiction of adolescents who perceive their parents as authoritarian. This research was discussed by using the obtained data and some suggestions were created for the future studies.