Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların duyu profilini etkileyen faktörler
Children with autism spectrum disorder factors affecting the sensor profile
  1. Tez No: 645946
  2. Yazar: HASAN ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış 3-12 yaş aralığında 40 çocuğun, duyu profilini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç için çocukların ebeveynleri yardımıyla Dunn Duyu Profili testi yapılmıştır. Ardından gelişimsel olarak hangi faktörlerin ilişkili olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada anket formları ile yapılan alan niceliksel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ilinde Güngören ilçesinde OSB tanısı almış 3-12 yaş çocuklar ve anne babalarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul'un Güngören ilçesinde bulunan özel bir rehabilitasyon merkezinden oluşmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla "Dunn Duyu Profili, Sosyo Demografik Veri Formu, Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği ve Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında çalışma literatürü desteklediği gibi bazı katkılarlada sunmaktadır. Çalışmada kullanılan anketlerden elde edilen verilere göre birçok parametrenin duyu profili ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting the sensory profile of 40 children aged 3-12 years who were diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). For this purpose, Dunn Sensory Profile test was conducted with the help of parents of children. Then, it was aimed to investigate which factors are related developmentally. In the research, the quantitative research model made with questionnaire forms was used. The population of the study consists of 3-12 years old children diagnosed with ASD in Güngören district of Istanbul and their parents. The sample of the study consists of a private rehabilitation center located in Güngören district of Istanbul. "Dunn Sensory Profile, Socio-Demographic Data Form, Ankara Development Screening Inventory, Gross Motor Function Scale and Pediatric Functional Independence Scale (WeeFIM) were used to collect the data. The study supports the literature as well as presents it with some contributions in the research results. According to the data obtained from the questionnaires used in the study, it was determined that many parameters are related to the sensory profile.