2-6 yaş arasında kliniğimizde otizm spektrum bozukluğu tanısı almış olan hastaların 5 yıllık takipleri sonrasında aldıkları ek tanıların, işlevselliğin ve prognozu etkileyen faktörlerindeğerlendirilmesi
Evaluation of additional diagnoses, functionality and factors affecting prognosis of patients diagnosed with autism spectrum disorder in our clinic between 2-6 years of age after 5 years of follow-up
  1. Tez No: 822515
  2. Yazar: ZEYNEP TOPRAK KOSKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, geçmişte OSB tanısı almış çocukların tanı alma yaşı, geliş şekli, o dönemdeki belirtileri, gelişim düzeyleri, dil gelişimi ile şu andaki mevcut durumlarında bilişsel fonksiyonları, günlük yaşamdaki işlevsellikleri, yaşam kaliteleri, hastalığın şiddeti gibi parametreler arasındaki korelasyonu değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra hastaların 2-6 yaş aralığında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ilk başvurusundaki sosyodemografik özellikleri, tanı yaşı, başvuru sebebi, başvuru anındaki semptomları, klinik özellikleri, gelişim düzeyi ile ilgili bilgiler dosyadan alınmıştır. Hastaların 5 yıllık süreçte gelişim basamakları, klinik özellikleri, aldıkları ek tanılar, yapılan müdahaleler,aldıkları medikal tedaviler incelenmiştir.Günümüzde yapılacak klinik değerlendirmede ise hastalara K-SADS (Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi) uygulanmıştır. Mevcut semptomları, otizm şiddeti, aldığı tedaviler, dahil olduğu eğitim programları, eşlik eden tanılar, hayat kaliteleri ve işlevsellikleri değerlendirilmiştir. Hastaların bu özelliklerini daha somut olarak değerlendirebilmek adına ÇODÖ (Çocukluk Otizmini Değerlendirme Ölçeği), ODKL (Otizm Davranış Kontrol Listesi) , SCQ (Sosyal İletişim Ölçeği), Otizm Spektrum Bozukluğunda Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği, Dunn Duyu Profili Ölçeği, , Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi-Ebeveyn Sürümü ölçekleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hastalardan tanı kaybı olanların otizm tanı yaşları ve özel eğitim başlama yaşları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur(p=0,033, p=0,003).Cinsiyetler arası tanı yaşı farkı saptanmamıştır. WISC-R Skoru ile, ODKL Skoru ve ÇODÖ Skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı orta düzeyde ve negatif yönlü ilişki bulunmaktadır. Hastalardan tanı kaybı olanların tanı kaybı olmayanlara göre WISC-R skorları anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,030) Global İşlevsellik skoru 60 ve üstü olanların SB Sözel ve Performans skorları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0,033, p=0,044). Global İşlevsellik skoru 60 altı olanların TEDÖ-R-TV skoru anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, we aim to evaluate the correlation between the age at diagnosis, the way of arrival, the symptoms at that time, the level of development, language development of children diagnosed with ASD in the past, and their functionality in daily life in their current situation, quality of life, and the severity of the disease. Method: After the approval of the ethics committee, the sociodemographic characteristics, age of diagnosis, reason for admission, symptoms at the time of admission, clinical features, developmental level of the patients at the age of 2-6, at the first application to the Department of Child and Adolescent Psychiatry, Ankara University Faculty of Medicine. The information is taken from the file. The developmental stages, clinical features, additional diagnoses, interventions, and medical treatments were examined in the 5-year period of the patients. In the clinical evaluation to be made today, K-SADS (Interview Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children) was applied to the patients. Current symptoms, autism severity, treatments, education programs, comorbid diagnoses, quality of life and functionality were evaluated. In order to evaluate these characteristics of the patients more concretely, CARS (Childhood Autism Assessment Scale), ODKL (Autism Behavior Checklist), SCQ (Social Communication Scale), Repetitive Behaviors in Autism Spectrum Disorder Scale, Dunn Sensory Profile Scale, , Quality of Life Scale for Children, Quality of Life in Autism Questionnaire-Parent Edition scales were used. Results: In our study, the age of diagnosis of autism and the age of onset of special education in patients with loss of diagnosis were found to be statistically significantly lower(p=0.033, p=0.003). There was no difference in age at diagnosis between genders. There is a statistically significant moderate and negative correlation between WISC-R Score and ODKL Score and CARS-TF Score. Patients with diagnosis loss had significantly higher WISC-R scores than those without diagnosis loss (p=0.030), and those with a Global Functioning score of 60 and above had significantly higher SB Verbal and Performance scores (p=0.033, p=0.044). Those with a Global Functioning score below 60 had a significantly higher Repetitive Behavior Scale-Revised (RBS-R-TV) score (p=0.003).