Acil serviste tüp torakostomi yapılan hastaların karakteristik özellikleri ve sedoanaljezik uygulamalarının (Ketamin, ketamin –propofol, midazolam-fentanyl) hasta ve hekim memnuniyeti üzerine etkisi
Characteristic characteristics of patients withtube thoracostomy in emergency department andsedoanalgesic applications
  1. Tez No: 645954
  2. Yazar: CEM KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Tüp torakostomi mortalite ve morbidite üzerine etkisi olan hayat kurtarıcı bir işlemdir. Prosedürel sedoanaljezi uygulamaları günümüzde çoğu invaziv işlemde yerini aldığı gibi tüp torakostomi uygulanan hastalarda da sıkça tercih edilmektedir. Çalışmamızda acil tıp kliniğimizde sıkça kullanmış olduğumuz sedoanaljezi prosedürlerinin tüp torakostomi işlemi uygulamasında hasta ve hekim memnuniyetlerine etkisini ve sedoanaljezik prosedürlerin memnuniyet açısından birbirlerine üstünlükleri olup olmadığını araştırdık. MATERYAL VE METOT: Prospektif ve tek merkezli olarak yapılan bu çalışmada 17 Temmuz 2018 ile 11 Temmuz 2020 tarihlerinde SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine başvuran 18 yaş üstü hastalar arasından tüp torakostomi endikasyonu olan ve çalışmamıza uygun hastalardan 89 tanesinin çalışmaya katılım onayı sözlü ve yazılı olarak alınarak dahil edilmiştir BULGULAR: 17 temmuz 2018 ile 11 temmuz 2020 arasında Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran tüp torakostomi uygulanan hastalardan 89 tanesi çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastalar cinsiyete göre 75'i (%84,3) erkek, 14'ü (%15,7) kadın olarak dağılmaktadır. 33 hastaya ketamin (1mg/kg), 27 hastaya ketamin(0.5/kg) ve propofol(0.25/mg/kg), 29 hastaya midazolam (0.05mg/kg) ve fentanyl(1 mcq/kg) uygulanmıştır. Hastaların“yaş”ortalaması 46,764±19,215 (Min=18; Maks=84), olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Tube thoracostomy is a life-saving procedure that has an impact on mortality and morbidity. Procedural sedoanalgesia applications are nowadays preferred in most invasive procedures, as well as in patients undergoing tube thoracostomy. In our study, we investigated the effect of sedoanalgesia procedures, which we frequently use in our emergency medicine clinic, on patient and physician satisfaction in the application of tube thoracostomy and whether sedoanalgesic procedures have superiority to each other in terms of satisfaction. MATERIAL AND METHOD: In this prospective and single-center study, 89 of the patients over the age of 18 who applied to the emergency service of the SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital between 17 July 2018 and 11 July 2020, the participation of 89 patients with tube thoracostomy indication and suitable for our study was verbally and received in writing included RESULTS: 89 of the patients who applied to Trabzon Kanuni Training and Research Hospital emergency service between 17 July 2018 and 11 July 2020 were included in our study. The patients are distributed according to gender as 75 (84.3%) male and 14 (15.7%) female. Ketamine (1mg / kg) was administered to 33 patients, ketamine (0.5 / kg) and propofol (0.25 / mg / kg) to 27 patients, midazolam (0.05mg / kg) and fentanyl (1 mcq / kg) to 29 patients. The mean“age”of the patients was determined as 46.764 ± 19.215 (Min = 18; Max = 84).